Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
W lato najczęściej nosimy odkryte buty, a stopy są wtedy naszą wizytówką. Właśnie dlatego warto zadbać o to, żeby nie było na nich odcisków, paznokcie wyglądały na zadbane, a pięty nie były suche. Zanim zrobisz pedicure w wakacyjnym kolorze, zajmij się pielęgnacją całych stóp. W rozmowie z "WP Kobieta" podolożka Sylwia Purzyńska wyjaśniła, jakie błędy popełniamy w tym temacie najczęściej.
Półki w drogeriach kosmetycznych są przepełnione różnymi specyfikami do pielęgnacji stóp, takimi jak skarpetki złuszczające czy tarki do szorowania. Okazuje się, że wybierając tego typu produkty, szkodzimy naszej skórze jeszcze bardziej, zamiast jej pomóc. Codzienne używanie tarki do stóp to poważny błąd, który skutkuje popękanymi piętami. - Zrogowacenia na podeszwie należy delikatnie zeszlifować na sucho, a nie na mokro. Najlepiej z pomocą tarki papierowej do stóp - powiedziała Sylwia Purzyńska. Nie powinno się tego robić częściej niż raz na dwa tygodnie.
Zrezygnuj też ze skarpetek złuszczających. - Przyczyniają się do pogłębienia problemu poprzez głębokie i niekontrolowane złuszczanie - przyznała podolożka. Na ich szkodliwe działanie szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę. Na ich stopach mogą się wtedy pojawić trudne do wygojenia rany.
Lekarka ostrzega, żeby nie używać ścinaka z żyletką, tzw. omegi. Większość osób nie potrafi prawidłowo z niego korzystać, przez co na piętach powstają pęknięcia i rozpadliny. To niejedyna rzecz, z której powinnyśmy zrezygnować. - Unikajmy pumeksów i tarek metalowych, które rozdzierają skórę, powodując jej pękanie i zwiększoną szorstkość - dodała Purzyńska. W walce z suchymi piętami bardzo ważne jest regularne nawilżanie. Najlepszym wyborem będzie krem z mocznikiem o stężeniu od 5 do 15%. Nie sięgaj po ten z 30% stężeniem, bo zadziała na twoje stopy wysuszająco. Paznokcie u stóp powinno się obcinać cążkami albo spiłować pilniczkiem. Nie używaj nożyczek o zaokrąglonym kształcie. - Podczas przycinania możemy zaokrąglić płytkę, co później stanowi najczęstszą przyczynę wrastających paznokci - wyjaśniła podolożka.