Siemię lniane to produkt, który jest często używany jako zamiennik innych pokarmów w niektórych dietach, lecz nie tylko. Zawiera dużo błonnika, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, a także ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Spożywanie siemienia lnianego może pomóc także zmniejszyć stan zapalny w organizmie ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3. Co więcej, jest również bogate w błonnik, więc jest korzystne w zapobieganiu zaparciom i usuwaniu toksyn z organizmu. Ponadto siemię lniane może pomóc zrównoważyć poziom hormonów ze względu na ilość fitoestrogenów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Napar z siemienia lnianego jest to napój, który świetnie wzbogaca codzienną dietę. Jak łatwo przygotować go do picia? Potrzebujesz jedynie 3-4 łyżek siemienia lnianego, a także 1 szklanki wody.
Spożywaj dwa lub trzy razy w tygodniu. Regularne picie naparu z siemienia lnianego przyspiesza metabolizm, a także pobudza perystaltykę jelit, poprawia pamięć i koncentrację, odżywia i ujędrnia skórę. Co więcej, poprawia też wygląd skóry, włosów i paznokci. Przed włączeniem siemienia lnianego do diety warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpimy na niektóre ostre lub przewlekłe choroby układu pokarmowego.
Napój z siemienia lnianego, nazywany często potocznie "glutem z siemienia lnianego" można pić o każdej porze dnia. Spożywany rano na czczo działa osłonowo na żołądek, dlatego poleca się je szczególnie osobom z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Siemię lniane wypijane wieczorem albo na noc zadziała nieco inaczej. Napój o tej porze dnia pomoże zarówno w przypadku zaparć, jak i skłonności do biegunek, poprzez zwiększenie wilgotności i lepkości treści pokarmowej. Co więcej, zwiększy uczucie sytości, co może okazać się pomocne w przypadku odchudzania.