Męczy cię pękająca skóra między palcami u nóg? Rób to raz w tygodniu. Zrogowaciały naskórek zniknie

Pękająca skóra między palcami u nóg może być nieprzyjemnym i irytującym problemem. Ten stan może mieć kilka przyczyn, ale na szczęście wiele z nich jest powszechnych i można je łatwo leczyć domowymi sposobami i trzymając się kilku zasad.

Sucha skóra między palcami jest zwykle spowodowana infekcją grzybiczą znaną jako grzybica stóp. Inne przyczyny pęknięć między palcami mogą wynikać z kontaktowego zapalenia skóry lub infekcji. Przyczyną powstania dokuczliwych zmian może być również bardzo sucha skóra, która wynika z niewystarczającej pielęgnacji, działania czynników atmosferycznych czy chemicznych. Ważne, aby w przypadku nawracających objawów skontaktować się z lekarzem, gdyż nieleczone mogą prowadzić do powikłań, takich jak infekcje paznokci lub innych części stopy.

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pękająca skóra między palcami u nóg. Typowe objawy, które można zaobserwować

Pęknięcia między palcami są powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób. Zazwyczaj kwestia ta dotyczy pięt i palców, a konkretniej ich zewnętrznych części mających styczność z obuwiem. Chodzi o zgięcia i szczeliny, w których gromadzi się wilgoć, co nierzadko prowadzi do odparzeń oraz pęknięć. Najczęściej towarzyszy im również dyskomfort, ból, pieczenie, a także swędzenie. Dotknięty obszar można również opisać jako:

  • łuszczenie i swędzenie,
  • zgrubienia na skórze,
  • spuchnięcia.

Co więcej, skóra na stopach zawiera sporo gruczołów potowych. Pocenie się, a co za tym idzie wilgotne środowisko to idealne miejsce do namnażania się wszelkiego rodzaju grzybów oraz bakterii. Pękające obszary między palcami u stóp mogą być więc sygnałem infekcji grzybiczej. Ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn pęknięć między palcami, objawy mogą się różnić i mieć różny stopień nasilenia.

Jak dbać o stopy? Sposoby pielęgnacji, o których warto pamiętać

Leczenie pękania i łuszczenia się skóry między palcami będzie zależeć od przyczyny. Gdy powodem jest zbyt sucha skóra w tych okolicach, która staje się szorstka i łuszcząca ważna jest pielęgnacja oraz przestrzeganie pewnych zasad. Warto pamiętać, aby unikać chodzenia boso, a także noszenia otwartego obuwia typu sandały. Twoim przyjacielem powinien stać się krem nawilżający, który najlepiej jest stosować zaraz po kąpieli oraz przed snem. Używaj kremów z zawartością aloesu, witaminy A, mocznika lub pantenolu. Wybierz dobrze dopasowane płócienne lub skórzane buty, które pozwalają skórze, oddychać. Unikaj syntetycznych modeli, które zatrzymują wilgoć.

Warto pamiętać również, że stopy należy regularnie złuszczać. Przy grubej warstwie zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, można zrobić to przy pomocy peelingu. Aby przygotować domowy zabieg, należy wymieszać 1 łyżkę cukru z 2 łyżkami rozgotowanej papki z siemienia lnianego.

  1. Zmieszaj ze sobą składniki i masuj skórę stóp. Możesz zamienić cukier na gruboziarnisty, gdy peeling jest zbyt delikatny.
  2. Papkę z siemienia możesz stosować jako maskę nawilżającą. Posmaruj nią stopy, owiń folią, załóż skarpetki i zostaw na ok. 30 minut.
  3. Na koniec opłucz letnią wodą i nałóż krem nawilżający.

Nie wykonuj peelingów częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie może pobudzić proces rogowacenia i pogorszyć stan.

Więcej o: