Sucha skóra między palcami jest zwykle spowodowana infekcją grzybiczą znaną jako grzybica stóp. Inne przyczyny pęknięć między palcami mogą wynikać z kontaktowego zapalenia skóry lub infekcji. Przyczyną powstania dokuczliwych zmian może być również bardzo sucha skóra, która wynika z niewystarczającej pielęgnacji, działania czynników atmosferycznych czy chemicznych. Ważne, aby w przypadku nawracających objawów skontaktować się z lekarzem, gdyż nieleczone mogą prowadzić do powikłań, takich jak infekcje paznokci lub innych części stopy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pęknięcia między palcami są powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób. Zazwyczaj kwestia ta dotyczy pięt i palców, a konkretniej ich zewnętrznych części mających styczność z obuwiem. Chodzi o zgięcia i szczeliny, w których gromadzi się wilgoć, co nierzadko prowadzi do odparzeń oraz pęknięć. Najczęściej towarzyszy im również dyskomfort, ból, pieczenie, a także swędzenie. Dotknięty obszar można również opisać jako:
Co więcej, skóra na stopach zawiera sporo gruczołów potowych. Pocenie się, a co za tym idzie wilgotne środowisko to idealne miejsce do namnażania się wszelkiego rodzaju grzybów oraz bakterii. Pękające obszary między palcami u stóp mogą być więc sygnałem infekcji grzybiczej. Ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn pęknięć między palcami, objawy mogą się różnić i mieć różny stopień nasilenia.
Leczenie pękania i łuszczenia się skóry między palcami będzie zależeć od przyczyny. Gdy powodem jest zbyt sucha skóra w tych okolicach, która staje się szorstka i łuszcząca ważna jest pielęgnacja oraz przestrzeganie pewnych zasad. Warto pamiętać, aby unikać chodzenia boso, a także noszenia otwartego obuwia typu sandały. Twoim przyjacielem powinien stać się krem nawilżający, który najlepiej jest stosować zaraz po kąpieli oraz przed snem. Używaj kremów z zawartością aloesu, witaminy A, mocznika lub pantenolu. Wybierz dobrze dopasowane płócienne lub skórzane buty, które pozwalają skórze, oddychać. Unikaj syntetycznych modeli, które zatrzymują wilgoć.
Warto pamiętać również, że stopy należy regularnie złuszczać. Przy grubej warstwie zrogowaciałego, szorstkiego naskórka, można zrobić to przy pomocy peelingu. Aby przygotować domowy zabieg, należy wymieszać 1 łyżkę cukru z 2 łyżkami rozgotowanej papki z siemienia lnianego.
Nie wykonuj peelingów częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie może pobudzić proces rogowacenia i pogorszyć stan.