Niezawodny sposób na nadmierne pocenie? Weź 1 zł i idź do sklepu. Rozwiążesz problem w mgnieniu oka

Pocenie się to naturalny proces regulacji ciepła, który może nam doskwierać szczególnie latem. Dla wielu jest to problem, który prowadzi do skrępowania. Jak zmniejszyć nadmierną potliwość? Zobacz, jak ograniczyć je do minimum, dzięki domowym trikom.

Pot i pocenie się są oznaką ochładzania organizmu i mogą być spowodowane upałami, intensywnymi ćwiczeniami, wahaniami hormonów i emocjami. Pocenie się jest normalną funkcją organizmu, która pomaga regulować temperaturę ciała poprzez wydzielanie potu. Ten z kolei jest roztworem elektrolitu składającym się w 99% z wody, ale może także zawierać śladowe ilości chlorku sodu, potasu, wodorowęglanów, wapnia, magnezu, amoniaku i mocznika. Jeśli nadaktywność gruczołów potowych występuje z innymi, niepokojącymi objawami, konieczna jest konsultacja lekarska. 

Zobacz wideo Niby to normalne, że się pocimy, ale żeby aż tak? To o pocie warto wiedzieć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się. Jak zapobiec i czuć się komfortowo?

Nadmierna potliwość może mieć negatywny wpływ na jakość życia i prowadzić do wycofania społecznego, a także obniżenia pewności siebie. Aby sobie z tym poradzić, możesz wykorzystać domowe i naturalnego sposoby na zapobieganie poceniu się, szczególnie pod pachami. Użytkowniczka TikTok, która funkcjonuje pod nazwą @agata.all4balance jak stworzyć tani i skuteczny dezodorant z produktów, które masz już w domu. Potrzebujesz: sody oczyszczonej oraz wody.

 1. Zwilż dłonie wodą. 
 2. Nabierz palcem trochę sody oczyszczonej i rozprowadź ją, aż do rozpuszczenia, pocierając dłonie o siebie.
 3. Nałóż roztwór na pachy, tak aby cząsteczki sody całkowicie się rozpuściły.
 4. Odczekaj do wyschnięcia.
Jak to działa? Soda wytwarza całkowicie zasadowe środowisko i nie pozwala na rozwój bakterii, powodujących przykry zapach.

Aby w naturalny sposób ograniczyć pocenie się, zaleca się noszenie oddychających, lekkich materiałów, takich jak bawełna i len, oraz unikanie noszenia obcisłych, syntetycznych materiałów, takich jak nylon. Pikantne potrawy, alkohol i kofeina mogą również pogorszyć pocenie się, więc unikanie tych pokarmów może pomóc w zmniejszeniu wszelkich działań niepożądanych. 

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy. Nadpotliwość to udręka szczególnie podczas upałów

Gdy nadpotliwość dotyczy głowy, skóry głowy i twarzy, nazywana jest nadpotliwością czaszkowo-twarzową. Często prowadzi do wielu przykrych konsekwencji i wywołuje duży dyskomfort. Aby niwelować nieprzyjemne objawy nadmiernego pocenia w tych obszarach, warto zadbać o:

 • odpowiednią higienę ciała,
 • stosowanie naparów ziołowych z pokrywy, skrzypu polnego, szałwii w formie płukanki lub jako herbaty do picia.
 • wprowadzenie do jadłospisu świeże owoce i warzywa.
 • picie minimum 2 litry wody dziennie.
 • unikania niezdrowej żywności i ostrych przypraw.
 • wysypiania się i zadbania o relaks.
 • unikania ciepłych okryć głowy.
Więcej o: