Cztery posoby na wrastające paznokcie. W 15 minut rozwiążą bolesny problem i przyniosą ulgę

Wrastające paznokcie to bolesny problem, z którym boryka się wiele osób. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, może dojść do stanów zapalnych wymagających interwencji lekarza. Na szczęście można tego uniknąć, stawiając na domowe sposoby.

Wrastanie paznokci to przypadłość, w której boczne krawędzie płytki paznokcia zaczynają wbijać się w skórę. Często sprawia to ogromny ból i może powodować stan zapalny, z którym nie poradzimy sobie sami i będzie trzeba zasięgnąć pomocy lekarza. Istnieje wiele przyczyn wrastania paznokci, ale na niektóre sami mamy wpływ i możemy je zniwelować, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Paznokcie w kolorze wina i złota krok po kroku

Co jest przyczyną wrastania paznokci? Jest ich bardzo dużo

Przyczyn wrastających paznokci jest bardzo dużo. Najpopularniejsze z nich to noszenie zbyt ciasnych butów, nieprawidłowe obcinanie paznokci i wycinanie ich brzegów, infekcje grzybicze, urazy, nadwaga, a nawet predyspozycja genetyczna. Przy początkowej fazie wbijania się paznokci w skórę można zareagować domowymi sposobami, jednak istotna jest szybka reakcja. Pamiętaj jednak, że triki wykonywane w domu nie rozwiążą każdego problemu i mimo wszystko warto udać się po poradę do specjalisty. Z całą pewnością należy to zrobić, jeśli rozwinie się infekcja.

Co zrobić na wrastające paznokcie? Tiktokerka przekazała 3 porady

Na TikToku @podologmaster jakiś czas temu pojawiło się nagranie, w którym przedstawiono 3 kroki pomagające zwalczyć ból przy wrastających paznokciach.

  1. Nie wycinaj głęboko paznokcia. Zaokrąglij rogi. Paznokieć nie powinien być długi, dlatego należy go skracać najbardziej, jak się da, jednak boki powinny pozostać delikatnie zaokrąglone. Pozostawienie "rogów" po bokach będzie drażniło ranę i zwiększało ból.
  2. Nie zaklejaj paznokcia plastrem. Stosuj preparaty na bazie jodyny, które wyciszą stan zapalny.
  3. Spróbuj włożyć pod rogi paznokcia kawałek gazy, by delikatnie go unieść. Dzięki temu nie będzie się stykał ze stanem zapalnym, co przyniesie ulgę.

Oprócz tego możesz też moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli jodowo-bromowej, która zmiękczy skórę wokół paznokcia. Ten rodzaj soli ma działanie lecznicze — zadziała przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.  Innym trikiem są kąpiele stóp w szarym mydle wykazującym działanie antybakteryjne. Moczenie stóp warto powtarzać dwa razy dziennie, a każde z nich powinno trwać około 15 minut.

Więcej o: