Jak odstraszyć komary? Może pomóc zmiana mydła. "To niezwykłe"

Jeśli wydaje ci się, że komary nie dają ci spokoju bardziej niż innym, mogą być ku temu powody. Aby uchronić się przed swędzącymi ukąszeniami i chorobami przenoszonymi przez te owady poznaj rzeczy, które przyciągają je jak magnes oraz odstraszają.

Komary wykorzystują wiele metod, aby nas zlokalizować. Komary są przyciągane przez dwutlenek węgla emitowany przez ludzi i inne zwierzęta. Używają również swoich receptorów i wzroku, aby wychwycić inne sygnały, takie jak ciepło ciała, pot i zapach skóry, aby znaleźć potencjalnego żywiciela.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co przyciąga komary? Wbrew pozorom, to może być dla nich atrakcyjne

Nie ma jednego powodu, dla którego możesz wyjątkowo przyciągać do siebie komary. To raczej kombinacja wielu czynników.

  • Ciemniejsze ubrania są dla nich łatwiejsze, do zauważenia. Zmniejsz szanse na ugryzienie, nosząc jasne kolory, gdy następnym razem planujesz spędzić czas na świeżym powietrzu.
  • Komary wyczuwają dwutlenek węgla ze znacznej odległości. Im więcej, wydychasz, tym bardziej stajesz się atrakcyjny.
  • Komary szukają ciepła ciała. W związku z tym, możesz zauważyć ukąszenia, jeśli ćwiczysz na zewnątrz, wychodzisz na spacer w upalne dni lub biegasz.
  • Komary potrafią wywąchać ludzki pot. Przyciąga je kwas mlekowy, amoniak i inne emitowane w nim związki.
  • Uważa się, że jedzenie słodkich, słonych, pikantnych lub bogatych w potas pokarmów przyciąga więcej komarów.

Zapachy, które odstraszają komary. Mycie różnymi mydłami może mieć odmienny wpływ

W najnowszych badaniach opublikowanych na portalu iScience można wyczytać, że wpływ na naszą atrakcyjność w oczach komarów ma stosowane przez nas mydło. Efekty były bardzo zróżnicowane w zależności od tego, jak mydło wchodzi w interakcję z unikalnym profilem zapachowym danej osoby. Badacze z Virginia Tech w USA poddali analizie, które konkretnie zapachy oraz kosmetyki do higieny ciała wpływają na zachowania komarów.

To niezwykłe, że ten sam osobnik, który jest niezwykle atrakcyjny dla komarów, gdy nie jest myty, może stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla komarów za pomocą jednego mydła, a następnie stać się odstraszający lub odpychający dla komarów za pomocą innego mydła.

Z wyników eksperymentu wychodzi, że owocowe i kwiatowe zapachy mydeł czynią nas najbardziej atrakcyjnymi dla komarów. Podobne wnioski zaobserwowano przy używaniu produktów do prania i dezodorantów z tą samą nutą zapachową. Zdecydowanie mniej narażeni na ukąszenia komarów były osoby stosujące kokosowe mydła.

Więcej o: