Fryzjerka poradziła mi, wrzucić włos do szklanki. Ten test pokazał prawdę o ich kondycji

Porowatość włosów to termin, który nie każdy zdaje sobie sprawę, jaką odgrywa w pielęgnacji włosów. Poznanie tego wskaźnika może powiedzieć, czy pasma są zniszczone, potrzebują nawilżenia, czy też są w pełni zdrowe.

Jeśli kiedykolwiek słyszałaś określenie "porowatość włosów" i zastanawiałaś się, co ono oznacza, nie jesteś sama. Istnieje wiele różnych terminów i kategorii opisujących zdrowie, teksturę i rodzaj włosów, a porowatość odnosi się do ogólnej zdolności pasm do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne kategorie porowatości, do których pasuje większość typów włosów, czyli niskoporowate, średnie i wysokoporowate.

Zobacz wideo Lili Antoniak wrażenia dotyczące ciąży: Puchniesz, nie wysypiasz się, tracisz włosy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Porowatość włosów. Co to? Sprawdź, co to oznacza dla twoich kosmyków

Porowatość jest miarą zdolności włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Można, to również opisać jako wskaźnik łatwości wnikania wilgoci we włosy. Jest to w dużej mierze zdeterminowane genetycznie, ale może być również ulegać zmianom przez czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło i obróbka chemiczna. Poziom porowatości odnosi się do procentu otwartych kieszeni powietrza (lub porów) na najbardziej zewnętrznej powierzchni materiału. Mówiąc o włosach, poziom porowatości jest określany przez strukturę łuski, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą pojedynczego łodygi.

  • niskoporowate (łuski domknięte, przylegają do kory),
  • średnioporowate (łuski są lekko odchylone),
  • wysokoporowate (łuski są mocno odchylone).

Porowatość włosów. Test wykonasz samodzielnie w domu w 15 minut

Porowatość włosów można ogólnie określić na podstawie ich dotyku i czasu schnięcia, a także zdolności zatrzymywania wilgoci. Istnieje kilka szybkich testów, które są popularne do przeprowadzania w domu. Testy te nie gwarantują dokładnego wyniku, ale z pewnością pomogą ci zrozumieć, jak działa porowatość.

Test na porowatość włosówTest na porowatość włosów art4stock / Getty Images/iStockphoto

  1. Weź kilka kosmyków włosów ze szczotki lub grzebienia (upewnij się, że używasz czystych włosów, ponieważ produkty mogą zmienić efekt) i wrzuć je do szklanki z wodą.
  2. Pozostaw je na kilka minut, a jeśli kosmyki uniosą się po tym czasie, prawdopodobnie masz włosy niskoporowate. Jeśli opadną, włosy prawdopodobnie będą wysokoporowate.
  3. Jeśli włos unosi się gdzieś pośrodku szklanki, oznacza to, że włosy są średnioporowate.

Ważne jest, aby pamiętać, że każde włosy są inne, a kluczem jest znajomość ich rodzaju, a także wiedza, jak najlepiej o nie dbać.

Więcej o: