Wypadające włosy? To może być niedobór 4 witamin. Znajdziesz je w tych produktach

Zauważyłaś, że podczas czesania tracisz dużo włosów? To może być wina braku niezbędnych składników odżywczych i witamin. Dowiedz się, jakie elementy powinnaś dostarczać organizmowi, aby zapomnieć o problemie. Jeden produkt jest szczególnie ważny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piękne i zdrowe włosy to nie tylko kwestia pielęgnacji. Nawet najlepsze zabiegi nie będą w stanie zadbać o fryzurę, jeśli nie podeprzesz jej zbilansowaną dietą. Niedobór składników odżywczych ma fatalny wpływ na kondycję kosmyków. Której witaminy brakuje, gdy wypadają włosy i jak ją uzupełnić?

Zobacz wideo Jak prawidłowo prostować włosy, żeby się nie niszczyły?

Jakie witaminy odpowiadają za zdrowe włosy? Zadbaj o ich suplementację

Wypadanie włosów to kompletnie naturalny proces. Zwykle możemy tracić nawet do 100 dziennie. Problem zaczyna się, gdy nadmiar wypadających pasemek nie jest uzupełniany nowymi. W takich przypadkach najczęściej winna jest nieodpowiednia dieta i niedobór poszczególnych witamin. Które składniki najbardziej wpływają na zdrowie włosów?

Witaminy, które w największym stopniu odpowiadają za zdrowe i bujne włosy to:

  • Biotyna (witamina B7) -  niski poziom tego składnika w organizmie może powodować wypadanie włosów/ Co gorsza, jego niedobór jest również w stanie wywoływać wysypki skórne i wpływać na nadmierną łamliwość paznokci. Warto ją uzupełniać np. poprzez jedzenie żółtek jaj.
  • Żelazo to kolejny element niezbędny dla zdrowia włosów. Jest on niezbędny do transportu tlenu przez czerwone krwinki. Gdy brakuje go w naszym organizmie, odczujemy to m.in. poprzez uczucie słabości, a także nadmierne wypadanie kosmyków. Najwięcej żelaza znajdziemy w czerwonym mięsie.
  • Witamina D ma także spory wpływ na fryzurę Niedobór tego składnika sprawia, że włosy stają się przesuszone i wyraźnie osłabione, w wyniku czego zaczynają również częściej wypadać. Skóra wytwarza witaminę D, po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych. Niestety często nie wystarcza to na uzyskanie wystarczającej ilości witaminy. Z tego powodu do diety warto włączyć tłustsze ryby, bogate w ten element. 
  • Cynk odgrywa kluczową rolę w tworzeniu białek we włosach. Jego brak sprawia, że stają się kruche i łamliwe, przez co łatwiej wypadają. Cynk w organizmie można suplementować orzechami i różnymi nasionami.

Jedz te produkty, a zadbasz o swoje włosy. Jeden jest szczególnie ważny

Szczególnie ważnym dla włosów składnikiem jadłospisu jest zielenina liściasta. Należy do nich m.in. szpinak, roszponka, kapusta, czy sałata. Warzywa są nie tylko bogate w żelazo, ale i witaminę C, która również wpływa pozytywnie na kondycję włosów. Kolejnym produktem, w którym znajdziemy wiele składników odpowiadających za zdrowe włosy, jest mięso, a zwłaszcza wołowina. Produkty tego typu są bogate w biotynę, żelazo i cynk. Co więcej, dostarczają organizmowi białko i tłuszcze, niezbędne w zbilansowanej diecie. Dla osób preferujących dietę wegetariańską dobrymi zamiennikami mięsa są tofu, soczewica, fasola i groch.

Więcej o: