Okrągłe czy kwadratowe? Jak dobrać okulary do twarzy? Zrób jedną rzecz i sprawdź

Niezależnie od tego, czy szukasz okularów korekcyjnych, czy przeciwsłonecznych, warto dopasować je do kształtu twarzy. Ważny jest nawet kolor, który może podkreślić albo złagodzić rysy. Czym powinnyśmy się kierować przy wyborze oprawek?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Okulary przede wszystkim powinny pasować do ciebie i twojego stylu. Trendy co rok się zmieniają, ale zawsze największe wrażenie robią okulary idealnie dopasowane do kształtu twarzy. Możesz wtedy optycznie ją wyszczuplić, wydłużyć albo złagodzić rysy. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, okulary mogą odjąć ci lat, dodać charakteru albo powagi.

Zobacz wideo Szczęsny czy Lewandowski - który wybrał gorsze okulary?

Jak dobrać okulary? Określ kształt twarzy

W pierwszej kolejności określ swój kształt twarzy. Najlepiej zrobić sobie zdjęcie takie jak dowodu albo paszportu i dopasować do konkretnego opisu. Twarz owalna jest uważana za najbardziej pożądany kształt. Ma harmonijne, miękkie rysy, a najszersze miejsce to policzki. Twarz okrągła może sprawiać wrażenie pulchnej, nie ma wyraźnie zaznaczonych kości policzkowych ani brody, policzki są uwydatnione. Twarz kwadratowa ma ostre rysy i mocną zarysowaną żuchwę. Twarz trójkątna kształtem przypomina serce, ma szerokie czoło i spiczasty podbródek.

Okulary a kształt twarzy. Jakie oprawki wybrać?

Do owalnej twarzy pasuje wiele rodzajów okularów. Najlepiej wyglądają na niej modele w kształcie kociego oka oraz aviatory. Możesz też zaszaleć z ozdobami i wybrać okulary ozdobione kryształkami albo fantazyjnymi wzorami. Twarz okrągła najlepiej wygląda w dużych, prostokątnych, kanciastych oprawkach. Wyszczuplą twarz i zakryją pucułowate policzki. W przypadku twarzy kwadratowej najkorzystniej będą wyglądać delikatne, lekko zaokrąglone oprawki, które złagodzą rysy. Wybieraj też modele w jasnych barwach. Dobre okulary dla trójkątnej twarzy to pilotki oraz takie o owalnym kształcie. Zrównoważą one proporcje między górą a dołem twarzy.

Więcej o: