Smarujesz pryszcze pastą do zębów? Możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku

Być może możesz być zaskoczony, dlaczego pasta do zębów jest złym wyborem w leczeniu trądziku. Chodzi o zawarte w niej składniki, które nie są przeznaczone do zwalczania bakterii powodujących trądzik.

Nakładanie pasty do zębów na pryszcz może wydawać się domowym lekarstwem na trądzik, które wiele osób słyszało, aby wypróbować, szczególnie w przypadku awaryjnych sytuacji. Okazuje się, że ta metoda może przynieść więcej złego niż dobrego.

Zobacz wideo Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy używanie pasty do zębów na pryszcze działa? Może pogorszyć stan skóry

Pasta do zębów jest często uważana za niedrogi punktowy środek na wypryski. Okazuje się jednak, że poza tym, że nie przynosi żadnych realnych korzyści, może w rzeczywistości zaszkodzić. Niektóre metody leczenia trądziku mają takie same właściwości bakteriobójcze jak pasta do zębów, ale są to jednak zupełnie różne produkty przeznaczone do osobnych zastosowań. Mimo że produkt ten szybko wysusza pryszcze, faktem jest również, że pozostawia skórę w jeszcze gorszym stanie, niż pierwotnie.

Triklosan w paście do zębów. Popularny składnik produktów do higieny jamy ustnej

Triklosan jest powszechnym składnikiem past do zębów, a także produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej. Określone formuły z tym składnikiem mogą zabijać wiele bakterii. Niestety przekonanie, że właściwości antybakteryjne, oczyszczające i dezynfekujące past do zębów z tym składnikiem mają taką samą wartość w pielęgnacji skóry, jak i w pielęgnacji zębów, mijają się z prawdą. Choć, skutecznie zmniejsza płytkę nazębną i zapalenie dziąseł, to w przypadku nałożenia na zmianę trądzikową, mogą zaostrzyć stan zapalny, spowodować podrażnienia, a także nadmiernie wysuszyć. Zaleca się stosowanie produktów dostępnych bez recepty w celu zapobiegania i leczenia trądziku. Zazwyczaj zawierają one kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i miejscowe retinoidy. Produkty można znaleźć w lokalnej drogerii w postaci:

  • płynów do mycia twarzy
  • kremów nawilżających
  • maseczek

Dla miłośników naturalnych i domowych środków zaradczych dobrą opcją jest, wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego. Możesz, zmieszać kilka kropli np. z produktami do twarzy lub nałożyć kilka kropli bezpośrednio na wyprysk jako leczenie punktowe.

Więcej o: