Jak często wymieniać maszynkę do golenia? Sprawdź, a podrażnione nogi przestaną być udręką

To, jak się golisz, ma większe znaczenie niż to, jak często to robisz. Wpływa to również na żywotność żyletek. Podpowiadamy, jak często wymieniać maszynkę do golenia.

Nie ma ustalonego harmonogramu, jak często należy się golić i co ile wymieniać maszynkę jednorazową. Częstotliwość zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, niezależnie od tego, czy będzie to codziennie, czy raz na jakiś czas. Często powodem są także geny i preferowany efekt końcowy. Co ciekawe, szybkość wzrostu włosów zależy również od obszaru ciała. Na przykład włosy pod pachami rosną o 50 procent szybciej niż włosy na nogach czy rękach.

Zobacz wideo Czy przed porodem jest konieczne golenie krocza?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak często wymieniać maszynkę do golenia? Zwróć uwagę na kilka szczegółów

Najlepszym wskaźnikiem, że nadszedł czas na nową żyletkę, jest jej matowość. Jeśli ostrze w maszynce ciągnie za włosy, jest pokryte rdzą, uszkodzone lub jest szorstkie w kontakcie ze skórą, lub pojawia się więcej podrażnień skóry po goleniu niż zwykle, czas ją wymienić. Częstotliwość zmiany ostrzy w głównej mierze zależy od tego, jak często się golisz. Rozważ zmianę:

  • Co 1 do 2 tygodni, jeśli golisz się codziennie.
  • Co 2 do 3 tygodni, jeśli golisz się co dwa dni.
  • Co 4 do 6 tygodni, jeśli golisz się dwa razy w tygodniu.

Z kolei, według dermatologów żyletki do golenia należy wymieniać lub wyrzucać co pięć do siedmiu goleń. Jak podaje magazyn Wprost, cytując doktora Adarsha Vijay Mudgila, dermatologa i założyciela Mudgil Dermatology, to może się stać, jeśli zbyt długo usuwamy owłosienie jedną maszynką.

Golenie się tępą żyletką nie jest dobrą praktyką. Stępienie ostrza utrudnia dokładne przycięcie włosków, co z kolei powoduje szarpanie łodygi włosa. Może to powodować wiele stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, które zwykle pojawiają się jako grudki i zaczerwienienia po goleniu.

Jak przedłużyć żywotność żyletek? Te 2 czynniki mają na to znaczący wpływ

Struktura włosów i częstotliwość golenia mają wpływ na żywotność żyletki, ale odpowiednia pielęgnacja może pomóc zachować świeżość i ostrość ostrzy na dłużej. O czym warto pamiętać podczas używania maszynki jednorazowej?

  • Upewnij się, że skóra jest dobrze nawilżona. Mokre włosy, można usunąć znacznie łatwiej i przy mniejszym tarciu podczas golenia niż suche włosy. Większe tarcie powoduje szybsze tępienie ostrza.
  • Zapobiegaj wysychaniu resztek żelu do golenia, ściętych włosów między ostrzami i zmniejszaniu ich skuteczności, spłukując maszynkę po każdym pociągnięciu. Pamiętaj także, aby wyczyścić brzytwę i pozwolić jej dokładnie wyschnąć po zakończeniu golenia.
Więcej o: