Kosztuje 5 zł i można go kupić w każdym sklepie. Ocet jabłkowy na włosy. Hit czy kit?

Dla osób borykających się z problemami takimi jak swędzenie skóry głowy lub łamliwość pasm ocet jabłkowy na włosy może stać się ich odkryciem. Nie tylko wzmacnia pasma, ale także nadaje im blasku. Jak wykonać płukankę na bazie tego popularnego w kuchni produktu?

Szukając naturalnych rozwiązań, również w przypadku pielęgnacji włosów nie trzeba szukać daleko. Wiele tanich i wszechstronnych działaniem produktów znajdziesz w szafce kuchennej. Jednym z nich jest ocet jabłkowy, który jest wytwarzany ze sfermentowanych jabłek. Czy warto, aby był częścią rutynowej pielęgnacji włosów? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jacek Szawioła układał włosy Dudzie. "Chyba wszyscy daliśmy się nabrać"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ocet jabłkowy na włosy. Czy warto go stosować w pielęgnacji i jakie korzyści niesie?

Włosy, podobnie jak wszystko inne, mają naturalny zakres pH, czyli poziom kwasowości lub zasadowości, który należy utrzymać, aby zachować zdrowie. Kiedy wyjdzie poza ten zakres, ze względu na środowisko, użycie produktu, stylizację lub inne czynniki zewnętrzne, zauważysz różnicę w ich wyglądzie oraz dotyku. Normalne pH skóry głowy wynosi 5,5, a łodygi włosa 3,5. Szampon i odżywka zakłócają równowagę pH włosów, powodując większą porowatość i puszenie się włosów. Popularny w kuchni, ocet jabłkowy ma pH od dwóch do trzech i może przywrócić prawidłową równowagę, tym samym zamknąć otwarte łuski, zmniejszyć porowatość pasm i sprawić, że kosmyki będą mocniejsze i bardziej błyszczące. Kolejną może być zmniejszenie łupieżu oraz wypadania włosów.

Jak zrobić płukankę do włosów z octem jabłkowym? Zrób to sam krok po kroku

Chociaż efekty są delikatne, sam ocet jabłkowy jest zbyt ostry, aby nakładać go bezpośrednio na włosy. Warto rozcieńczyć go przed nałożeniem na skórę głowy, gdyż w przeciwnym wypadku może podrażniać, a nawet prowadzić do łagodnych oparzeń. Stosuj raz w tygodniu, aby złagodzić objawy suchej skóry głowy lub raz w miesiącu, aby zachować zdrowe włosy. Najprostszy sposób na przygotowanie płukanki do włosów na bazie octu jabłkowego to:

  1. Umyj włosy szamponem i nałóż odżywkę.
  2. Wymieszaj trzy łyżki stołowe octu jabłkowego z 1 i 3/4 szklanki wody.
  3. Podziel włosy na sekcje, a następnie nałóż mieszankę na skórę głowy, sekcja po sekcji, delikatnie wmasowując.
  4. Pozostaw na maksymalnie pięć minut.
  5. Dokładnie spłucz chłodną wodą, aby uszczelnić łuskę włosa.
Więcej o: