Masz zadziory wokół paznokci? Dodaj kroplę do wody i zanurz palce. Skórki przestaną szpecić dłonie

Pojawianie się zadziorów w okolicy paznokci na palcach to niestety częsty problem. Ta uciążliwość niesie ze sobą nie tylko naruszenie estetyki, ale także możliwe trudności zdrowotne. Oto najlepsze domowe sposoby na zadziory przy paznokciach.

Zadzior jest wynikiem pęknięcia skóry w okolicy paznokcia. Najczęściej takie problemy pojawiają się na grzbietach bocznych, którym towarzyszy ból, stan zapalny, a nawet ropienie. Lepiej ich nie lekceważyć i zostawiać, aby problem sam zniknął. Konsekwencje mogą być dość poważne, takie jak: wnikanie infekcji w rany na palcach, co może prowadzić do rozwoju różnych chorób.

Zobacz wideo Paznokcie w kolorze wina i złota krok po kroku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zadziory przy paznokciach. Jakiej witaminy brakuje oraz skąd jeszcze się biorą?

Pierwszym krokiem, o którym zdecydowanie powinieneś pomyśleć, jest zapobieganie powstawaniu zadziorów. Łatwiej jest zapobiegać ich pojawianiu się niż później leczyć. Warto więc poznać przyczyny ich powstawania, a do najczęstszych należą:

  • niedobór witamin A i B7, C, a także przydatnych minerałów i pierwiastków śladowych, co objawia się zarówno na paznokciach, jak i w stanie skóry wokół nich. Staraj się włączać do swojej diety pokarmy bogate w tłuszcze i witaminy: ryby, oleje roślinne, orzechy, warzywa, owoce i zioła.
  • słaba pielęgnacja paznokci, źle wykonany manicure. Staraj się regularnie nawilżać dłonie odżywczymi kremami i systematycznie wykonuj higieniczny manicure dłoni. 
  • stały kontakt palców z różnymi płynami i artykułami gospodarstwa domowego np. chemikaliami. Podczas prac domowych używaj gumowych rękawiczek.
  • nawyk obgryzania paznokci nie tylko przyczynia się do powstawania zadziorów, ale także zwiększa ryzyko zakażenia rany bakteriami bytującymi w jamie ustnej.
  • infekcje, stany zapalne skóry w okolicy paznokci, choroby grzybicze.

Najlepsze domowe sposoby na zadziory przy paznokciach. Rozwiązanie znajdziesz w kuchni

Pamiętaj, lepiej nie odrywać zadziorów, ponieważ taka decyzja może prowadzić do zaostrzenia problemu.  Ponadto ściąganie skóry może spowodować ból i stan zapalny. Możliwe jest poradzenie sobie z problemem w domu z wykorzystaniem oliwy z oliwek, którą znajdziemy w szafce kuchennej.

  • Dodaj kilka kropli oliwy z oliwek do ciepłej wody.
  • Zanurz palce w mieszance na ok. 10 minut.
  • Skóra zostanie zmiękczona i przygotowana do dalszych działań.  
  • Użyj obcinacza do paznokci lub specjalnych nożyczek, aby usunąć kawałki wystającej skóry.
  • Nałóż odżywczy krem na leczone obszary dłoni, regularnie nawilżaj skórę wokół paznokci i unikaj zabrudzenia zranionych miejsc. 

Jeśli zadziory bardzo bolą, skóra jest zaogniona, pojawiły się ropienie lub inne problemy, poszukaj pomocy u specjalisty lub lekarza. Problemy z zadziorami może rozwiązać dermatolog lub chirurg podiatra.

Więcej o: