Paznokcie mogą wiele powiedzieć, o naszym aktualnym zdrowiu. Macierze nieustannie dają początek tkance paznokciowej, a odpowiednie spożycie witamin, minerałów i składników odżywczych pomaga wspierać wzrost, tworzenie i siłę nowych komórek paznokci. Jednak warto obserwować ich wygląd, gdyż zmiana w kolorze, teksturze lub kształcie może wskazywać na niedobory składników odżywczych.
Zobacz wideo
Czy można malować paznokcie w ciąży?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Witaminy na paznokcie. Przyjrzyj się i zidentyfikuj problem
Suche, łuszczące się paznokcie nigdy nie poprawiają, samopoczucia. Mogą być spowodowane, różnymi rzeczami, od zwykłego manicure żelowego po nienoszenie rękawiczek podczas zmywania naczyń. Niedostarczanie wystarczającej ilości składników odżywczych z diety to kolejny częsty winowajca, więc jeśli ostatnio byłaś zestresowana, zajęta i nie jadłaś odpowiednio, może warto przyjrzeć się diecie.
- Jeśli paznokcie wciąż się rozdwajają, może to oznaczać, że brakuje żelaza, biotyny, kolagenu oraz witamin A i C.
- Jeśli zauważysz białe plamy na paznokciach, prawdopodobnie nie otrzymujesz wystarczającej ilości cynku lub wapnia, które są wykorzystywane odpowiednio do produkcji komórek i wzmacniania kości.
Zadbaj o to, aby w diecie nie zabrakło: brązowego ryżu, chleba razowego, kaszy gryczanej, nabiału, ryb morskich, olejów roślinnych oraz chudego mięsa. Kiedy mamy do czynienia z takimi problemami, warto także wykonać podstawowe badania krwi, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów takich jak: wapń, żelazo, witaminy w grupy B, witamina A, krzem, cynk, żelazo, magnez. Skontaktuj się z lekarzem POZ i dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego postępowania.
Sposoby na łamliwe paznokcie. Domowe zabiegi odmienią wygląd dłoni
Każdy pragnie mocnych, gładkich paznokci u rąk. Jednak różne czynniki mogą sprawić, że paznokcie staną się kruche i teksturowane. Oprócz dbania o zbilansowaną dietę i dostarczenie potrzebnych składników odżywczych można sięgnąć również po domowe metody.
- Wykonaj masaż olejkiem kokosowym, który zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które głęboko nawilżają paznokcie, dodatkowo je wzmacniając i odżywiając. Co więcej, olejek może oddziaływać na łożysko paznokcia i przyspieszać jego wzrost. Masowanie tym produktem może również poprawić krążenie krwi i zatrzymać wilgoć. Rozgrzej 1-2 łyżki oleju kokosowego i masuj przez 4-6 minut trzy razy dziennie.
- Namocz w occie jabłkowym, który zawiera różne składniki odżywcze, w tym żelazo, wapń, magnez i potas, które odżywiają i wzmacniają paznokcie. Kwas jabłkowy i kwas octowy obecne w produkcie działają jak środki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które dodatkowo mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu infekcji paznokci. Raz w tygodniu, zanurz paznokcie w roztworze octu z wodą, na kilka minut i delikatnie odsuń skórki.
- Wykonaj moczenie w soku z cytryny i oliwie z oliwek, które są powszechnymi naturalnymi środkami stosowanymi w różnych zabiegach dermatologicznych, w tym w łamliwych paznokciach. Pierwsza z nich może wnikać w skórki paznokci, pomagając je wzmocnić i naprawić. Sok z cytryny z kolei może pomóc w radzeniu sobie z łuszczącą się i zniszczoną płytką, jednocześnie usuwając plamy i nadając im jasny połysk. Wymieszaj 1 łyżkę świeżego soku z cytryny z 3 łyżkami oliwy z oliwek, wmasuj miksturę w paznokcie i mocz w nim opuszki palców przez 20 minut.