Rogowacenie okołomieszkowe skóry jest łagodną jednostką chorobową, kosmetycznym defektem. Przyczyną jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Składają się z nadmiaru keratyny – białka, które pomaga tworzyć włosy, paznokcie i zewnętrzną warstwę skóry, czyli naskórka. Rogowe czopki pojawiają się najczęściej na owłosionych partiach ud, ramion, policzków, brwi, przedramion, czy pośladków. Mogą wyglądać na czerwone, brązowe lub białe, lub mogą mieć ten sam kolor co skóra.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Guzki, które widzisz, gdy masz rogowacenie mieszkowe, są w rzeczywistości skupiskami białka keratyny. Powstają, gdy keratyna zatyka pory, zamiast się złuszczać. Pory to otwory w skórze, przez które przechodzą włosy (mieszki włosowe). Lekarze i naukowcy nie wiedzą, dlaczego rogowacenie mieszkowe dotyka niektórych osób, a innych nie. Może jednak istnieć czynnik genetyczny, który wpływa na ryzyko rozwoju tej choroby. Rogowacenie mieszkowe może mieć także związek z niedoborem witaminy A. Przyjmowanie suplementów witaminy A lub stosowanie środków nawilżających, lub kremów z niewielką ilością witaminy A może pomóc w leczeniu rogowacenia mieszkowego.
Rogowacenie okołomieszkowe to bezbolesne guzki na skórze wokół mieszków włosowych. Zwane jest także potocznie "skórą kurczaka" i wygląda niczym gęsia skórka. Nie jest szkodliwe, więc zwykle nie trzeba go leczyć. U niektórych osób, guzki znikają samoistnie lub stają się mniej zauważalne około 30. roku życia. Jeśli grudki ci przeszkadzają, leczenie środkami nawilżającymi, kremami, delikatną pielęgnacją skóry, a także domowymi metodami może pomóc w złagodzeniu objawów. Chociaż domowe sposoby są bezpieczne dla większości osób, warto przed ich wypróbowaniem skonsultować się z lekarzem lub wykonać test płatkowy na skórze. Jednym z nich wykorzystanie sody oczyszczonej jako peelingu. Produkt ten jest naturalnym środkiem złuszczającym.
Aby zobaczyć realną poprawę, wykonuj domowy zabieg z użyciem sody oczyszczonej regularnie. Pamiętaj, aby zapobiec powstawaniu blizn lub infekcji, nie należy skubać, drapać ani próbować przekłuwać rogowacenia mieszkowego.