Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Pępek to ślad po odcięciu pępowiny. W przypadku niemowlaków bardzo dba się o jego higienę, regularnie czyści i smaruje balsamami. Dorośli nie zwracają już na to tak dużej uwagi, a szkoda. Wiele osób całkowicie pomija pępek podczas kąpieli, nie stosuje też żadnej pielęgnacji. W ten sposób gromadzą się w nim różne zanieczyszczenia.
Większość pępków posiada zagłębienie, w którym gromadzi się pot, brud, martwy naskórek oraz fragmenty materiałów. To idealne miejsce do rozwoju bakterii, bo jest ciemne i wilgotne. Jeśli pępek nie będzie regularnie czyszczony, w środku może rozwinąć się infekcja. - Ze względu na kształt pępka włosy, brud i naskórek mogą gromadzić się w tym miejscu i tworzyć naturalną biżuterię, czyli kamień pępkowy. Jest śmierdzący i może powodować infekcje - wyjaśnił w rozmowie z "The Sun" dr Karan Rajan. Ten problem najczęściej dotyka osób, które nie dbają o higienę, mają głęboki pępek albo sporą nadwagę.
Do czyszczenia pępka najlepiej używać delikatnych, naturalnych i antybakteryjnych środków. Dr Rajan odradza używanie preparatów na bazie alkoholu, które mogą wysuszyć i podrażnić skórę. Możesz wykorzystać patyczek higieniczny, dzięki któremu dotrzesz w każdy zakamarek. Po skończeniu mycia pamiętaj, żeby wytrzeć pępek do sucha. W innym przypadku znów może nagromadzić się w nim brud. Do pielęgnacji pępka można też wykorzystać olejek z drzewa herbacianego. Kupisz go w każdej aptece, a jego koszt to ok. 10 zł. Wystarczy nanieść kilka kropel na wacik i dokładnie przemyć pępek. Bardzo dobrze sprawdzi się również olej kokosowy. - Takie dokładne oczyszczanie pępka trzeba przeprowadzać raz w tygodniu - dodała dr Tosin Ajayi-Sotubo.