Harmonogram skóry

Mimo że każda z nas wstaje i kładzie się spać o innej porze, skóra wie swoje. Całą dobę pracuje w rytm wskazówek własnego zegara. Gdyby skóra została twoim szefem, taki byłby twój harmonogram.

Rano

5.00-7.00. Skóra budzi się, nawet jeśli ty jeszcze śpisz. Jeśli wstałaś, nie nakładaj od razu kremu ani maseczki, bo skóra niechętnie wchłania składniki aktywne. Rano nigdy nie rób peelingu (pozbawi on skórę warstwy ochronnej niezbędnej w ciągu dnia), za to weź pobudzający, chłodny prysznic.

7.00-8.00. Krew żywiej krąży. W komórkach gromadzi się dużo wody. Jeśli wstaniesz teraz, prawdopodobnie nie unikniesz obrzęków pod oczami. Jeśli masz skórę wrażliwą, nie eksperymentuj z nowym kremem, poczekaj przynajmniej godzinę.

8.00-10.00. Naczynia krwionośne się zwężają, unikaj papierosów, poczekaj z gorącą kąpielą. To najlepszy czas na makijaż (nie ma już obrzęków).

Południe

10.00-12.00. Cera nabiera zdrowego koloru, stopniowo rośnie aktywność gruczołów łojowych, cera zaczyna błyszczeć, szczególnie na czole, nosie i brodzie Jeśli masz skórę tłustą lub mieszaną, zrób korektę maki-jażu, użyj matującego pudru, podkładu lub chusteczek.

13.00-15.00. Maksymalne wytwarzanie sebum wypada ok. 13. Spada ciśnienie krwi i napięcie skóry, pogarsza się krążenie limfy. Cera wydaje się szara, zmarszczki bardziej widoczne. Ok. 15 jesteś ospała i zmęczona. Spróbuj orzeźwić skórę wodą w spra-yu albo energetyczną wodą toaletową.

Popołudnie

15.00-17.00. Komórki skóry coraz bardziej niechętnie przyjmują składniki aktywne z kremów. Nie warto w tym czasie nakładać maseczki, kremu. Można za to wybrać się na masaż limfatyczny lub relaksujący do gabinetu kosmetycznego.

17.00-20.00. Czas regeneracji idealny do pielęgnacji skóry gotowej na każdy zabieg kosmetyczny. Nałóż maseczkę, serum w ampułce. To dobry czas na zabiegi z kwasami owocowymi. O tej porze skóra lepiej przyswaja składniki aktywne, które łatwiej wnikają w jej głębsze obszary.

Wieczór

20.00-22.00. To najlepszy czas na oczyszczanie skóry, peelingi, kremy i maseczki odżywcze. Skóra z łatwością pozbywa się toksyn, chłonie składniki regenerujące.

22.00. Organizm przygotowuje się do snu, gruczoły trawienne pracują leniwie. Wszystko, co zjesz po 22, da o sobie znać następnego dnia na skórze (nieładny koloryt, drobne wypryski).

22.00-5.00. Czas ciężkiej pracy dla skóry. W nocy trwa regeneracja komórek, które dzielą się dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia, odbudowuje się warstwa ochronna naskórka. Dlatego najlepiej pójść spać przed północą, bo każda godzina snu mniej odbije się na wyglądzie skóry.

Więcej o: