Dosłownie i w przenośni, bo łupież wygląda bardzo nieestetycznie. Aby się go pozbyć, musimy cierpliwie stosować kurację i czekać nawet do kilku tygodni na widoczną poprawę. Żeby już na wstępie obalić mity związane z łupieżem zaznaczmy: nie można się nim zarazić i nie bierze się także z zaniedbania, choć zaniedbanie może doprowadzić do zaostrzenia się objawów.
Wystawione bezpośrednio na mróz, wiatry i suche powietrze włosy, staja się słabe. Ochłodzenie skóry owłosionej głowy powoduje skurcz naczyń krwionośnych włosowatych w skórze a co za tym idzie niedokrwienie i "niedożywienie" mieszków włosowych. Nakrycia głowy ogrzewają ale też niekiedy u osób z predyspozycją skóry głowy nasilają łojotok . Skutkiem może być łupież. Ten zwykły, inaczej zwany suchym - jest dosyć łatwy do wyleczenia. Jednak nie leczony może przerodzić się w łupież tłusty, bardzo przykry, kłopotliwy i długotrwały. W konsekwencji nieraz może doprowadzić do łysienia.
Łupież występuje w następstwie złuszczania się martwego naskórka głowy. Jest to proces całkowicie normalny i dotyczy każdego bez wyjątku. O problemie możemy mówić , kiedy skóra przesadnie zaczyna się łuszczyć, a na naszych ubraniach widoczny jest biały pył. Istnieją dwa podstawowe rozróżnienia łupieżu: zwykły i tłusty. Łupież zwykły jest bardziej widoczny od tłustego. Objawia się łuszczeniem naskórka w postaci drobnych białych płatków. Łupież łojotokowy często powoduje, że skóra głowy może przybierać żółty odcień, staje się przetłuszczona i mogą się na niej pojawić niewielkie strupki. W tym drugim przypadku warto od razu po wystąpieniu objawów skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Na rynku jest wiele produktów, które w skuteczny i szybki sposób likwidują tą przykrą dolegliwość. Najbardziej popularne to szampony i odżywki przeciwłupieżowe. Włosy należy myć często, nie przesadzać z ilością preparatów, płukać letnia wodą, unikać szczotkowania. Jeśli musimy włosy wysuszyć przy użyciu suszarki, najlepiej trzymać ją w odległości więcej niż 20 centymetrów od skóry głowy i suszyć przy pomocy chłodnego strumienia powietrza. Kiedy walczymy z łupieżem warto wspomóc się dietą. Skórze będą wtedy potrzebne witaminy z grupy PP i antyoksydanty. Najlepiej jeść dużo ryb, nasion strączkowych, orzechów i pestek nasion. W aptekach dostępne są także preparaty do włosów i paznokci , które maja dobroczynny wpływ na ich wygląd.
Kiedy walczymy z łupieżem warto wspomóc się dietą. Skórze będą wtedy potrzebne witaminy z grupy A, E i B. Najlepiej jeść dużo ryb, nasion strączkowych, orzechów i pestek nasion. W aptekach dostępne są także preparaty do włosów i paznokci , które maja dobroczynny wpływ na ich wygląd.
Na łupież często także maja wpływ: stres oraz łojotokowe zapalenie skóry czy zaburzenia hormonalne. Dlatego często łupież pozornie wyleczony, po jakimś czasie może wrócić. Aby temu zapobiec oprócz zdrowego trybu życia, można 1 do 2 razy w tygodniu używać szamponów redukujących złuszczający się naskórek. Podczas codziennej pielęgnacji nie zapominajmy o skórze głowy i róbmy delikatny masaż, który zwiększa ukrwienie głowy i pomaga usunąć martwy naskórek. Ponadto na rynku są już dostępne szampony przeciwłupieżowe, ale też pielęgnujące włosy. Takie szampony możemy używać przez cały rok, lub w okresach większej podatności na łupież (np. zimą).