Pielęgnacja przetłuszczających się włosów.

Przyczyn nadmiernego przetłuszczania się włosów może być wiele i zawsze warto najpierw zasięgnąć porady dermatologa.

Co to jest sebum?

Sebum to wydzielina gruczołów łojowych, niezbędna dla zachowania właściwej kondycji skóry i włosa. Sebum natłuszcza łodygi włosów lipidowym filmem ochronnym, a także chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, atmosferycznymi, utratą wilgoci oraz promieniowaniem UV. Zapewnia on włosom elastyczność i zdrowy wygląd. Jednak gdy gruczoły łojowe wytwarzają zbyt duże ilości sebum mamy do czynienia z problemem przetłuszczających się włosów.

Nadprodukcja sebum powoduje, iż włosy stają się przyklapnięte i wyglądają nieestetycznie. Poza tym sebum przyciąga bruód i kurz, orazco stanowi doskonałą pożywkę dla różnych mikroorganizmów, a to z kolei, poza nieestetycznym wyglądem, może powodować grzybice i łojotokowe zapalenie choroby skóry głowy.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyn nadmiernego przetłuszczania się włosów może być wiele i zawsze warto najpierw zasięgnąć porady dermatologa. Do najczęstszych przyczyn powodujących nadmierne przet2łuszczanie się włosów należą: predyspozycje genetyczne, zaburzeniawahania hormonalne (np. w okresie dojrzewania, miesiączka), nieodpowiednie okrycia głowy oraz toksyny w organizmie. Często negatywny wpływ na regulację pracy gruczołów łojowych mogąże mieć również niewłaściwa dieta, palenie papierosów, picie dużych ilość alkoholu,niektóre leki, w tym stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, a także stres czy nieumiejętna pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki.

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Włosy, które się przetłuszczają powinno się myć wtedy, gdy wymagają odświeżenia. Nawet codziennie. Warto sięgnąć po specjalistyczne szampony do włosów tłustych i przetłuszczających się, które odświeżają i normalizują skórę głowy. Najlepiej stosować szampony zakupione w aptece: lecznicze i hipoalergiczne. Szampony do włosów przetłuszczających się posiadają niskiekwaśne pH, co pomagaktóre usuwać nadmiar łoju i nie powoduje przesuszenia skóry głowy, a także nie wywołuje podrażnień. Mają działanie antyseptycznie, antybakteryjne i łagodzące.

Przy włosach nadmiernie przetłuszczających się najlepsze będą kosmetyki z wyciągami z pokrzywy, łopianu, rozmarynu lub czarnej rzepy, które regulują pracę gruczołów łojowych . Należy unikać zbyt zasadowych szamponów (o wysokim pH), które wysuszają skórę, bo wówczas gruczoły łojowe wydzielają więcej sebum. Nie należy również stosować preparatów typu "2w1" oraz balsamów i odżywek bez spłukiwania. Za bardzo obciążają one włosy i powodują ich oklapnięcie. Warto również pamiętać by preparaty wcierać we włosy, a nie w skórę głowy. Zbyt silny masaż skóry głowy może spowodować zwiększoną produkcję sebum. Po umyciu włosy należy starannie spłukać je najpierw ciepłą, a następnie zawsze zimną chłodniejszą wodą.

Domowe odżywki

Dodatkowo, przy pielęgnacji włosów przetłuszczających się warto stosować domowe maseczki i płukanki. Bardzo skuteczną w hamowaniu nadczynności gruczołów łojowych jest maseczka cytrynowa, która działa antyseptycznie i ściągająco. Pozwala ona również zachować świeżą i zdrową skórę i zapobiega stanom zapalnym. Receptura jest niezwykle prosta. Wystarczy wmasować w skórę głowy sok ze świeżo wyciśniętych dwóch cytryn. Następnie należy przeczesać pasma i pozostawić maseczkę na 20 min. Spłukać letnią i na koniec chłodną zimną wodą. Stosować raz w miesiącu.

Pomocne w pielęgnacji włosów przetłuszczających się są również ziołowe płukanki. Płukankę przygotowujemy tak, jak parząc zioła na herbatkę (1 łyżeczka suszonych ziół na 1 filiżankę). Najlepiej wykorzystać zioła podbiału i tymianku. Podbiał hamuje nadczynność gruczołów łojowych, tymianek oczyszcza i dezynfekuje skórę głowy. Zaparzone zioła przecedzamy przez sitko, a następnie ostudzonym naparem spłukujemy włosy. Jednocześnie wmasowujemy miksturę w skórę głowy. Ziołowe płukanki można stosować po każdym myciu głowy.

Układanie

Szczotkowanie pobudza gruczoły łojowe do pracy co sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają. Dlatego przy włosach skłonnych do nadmiernego przetłuszczania się lepiej stosować grzebień. Włosy suszymy letnim, nie gorącym nawiewem powietrza z suszarki. Do modelowania warto sięgać po lekkie pianki, zamiast żelu, wosku czy kremu. Jeśli używasz lakieru, spryskuj pasma tylko u nasady. To pozwoli lekko unieść je do góry, ale też sprawi, że sebum nie przedostanie się na kosmyki i włosy dłużej zachowają swoją puszystość i objętość.

Więcej o: