O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy kiedy tracimy od ponad 300 do około 400 włosów dziennie. Wtedy najlepiej od razu udać się po profesjonalną poradę do dermatologa. Problem wypadania włosów może być złożony, dlatego podstawą ustalenia efektywnej terapii jest dokładna diagnostyka.
Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. U kobiet najczęstszą przyczyną wypadania włosów mogą być zmiany hormonalne , np. ciąża, menopauza, lub różne inne zaburzenia hormonalne w organizmie. Często nadmierne wypadanie włosów wskazuje na występowanie rozmaitych schorzeń w organizmie (np. anemii) lub może być spowodowane przyjmowaniem określonych leków albo przebytymi chorobami. Powodem nasilenia wypadania włosów może być także łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli łupież.
Ogromny wpływ na wygląd i kondycję włosów ma również sposób odżywiania się - niewłaściwa, uboga w witaminy i sole mineralne dieta może powodować wzmożone wypadanie włosów. Również długotrwały stres może przyczyniać się do nasilonego wypadania włosów. Dzieje się tak ponieważ przedłużający się stres powoduje wydzielanie enzymu, który uszkadza mieszki włosowe. Dochodzi do sztywnienia otaczających je włókien kolagenowych, osłabienia pasm, a w rezultacie do ich wypadania.
Po zdiagnozowaniu przyczyny wypadania włosów u lekarza dermatologa i rozpoczęciu odpowiedniej terapii warto dodatkowo wzbogadzić swoją dietę w niezbędne witaminy . Dieta na regenerację włosów to przede wszystkim: cynk, krzem, witamina A, witaminy z grupy B i witamina PP. Znajdziemy je w: kaszy, przetworach zbożowych, ogórkach, marchwi, pomidorach, rzodkiewkach, burakach, pieczarkach, oliwie, cebuli, czosnku, otrębach, ryżu i preparatach błonnikowych.
Warto również uzupełnić naszą codzienną dietę w produkty zawierające dużo magnezu (np. orzechy, kakao), które wzmocnią nasz system nerwowy. Dobre rezultaty da również łykanie witaminy H - biotyny, cynku lub wyciągu ze skrzypu polnego. W aptece lub sklepach zielarskich można również kupić zioła, które poprawią kondycję włosów - np. skrzyp polny czy pokrzywę i stosować je jako uzupełnienie codziennej diety.
Problem z nadmiernym wypadaniem włosów powinien być również sygnałem ostrzegawczym aby zastanowić się nad swoim trybem życia , który może być jednym ze źródeł złej kondycji naszych włosów. Jeśli usunięcie przyczyny stresu nie jest możliwe, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość snu oraz częstą i regularną formę relaksu (jak np. joga, taniec czy długie spacery).
Dobrym sposobem na wzmocnienie kondycji naszych włosów, po uprzedniej konsultacji z dermatologiem, może być również zastosowanie specjalistycznych szamponów i preparatów dostępnych w aptece.
Z domowych sposobów na wypadające i zniszczone włosy doskonała jest maseczka z olejku rycynowego . Do jej przygotowania wystarczy podgrzać 2-3 łyżki oleju rycynowego, po czym wcisnąć do niego sok z połowy cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na włosy, zawijamy ręcznikiem i po 30 minutach spłukujemy i myjemy włosy szamponem.