Jak palenie wpływa na urodę?

Szara cera - starzejąca się dwa razy szybciej, łamliwe włosy, "żółte" zęby i nieświeży oddech to tylko niektóre ze zgubnych skutków palenia. Inwestujemy w najnowsze kosmetyki, bo dla kobiety uroda jest ważnym elementem życia. Czemu więc wciąż tak wiele z nas pali?

Dane statystyczne nie mają litości. Według Urzędu Kontroli żywności i Lekarstw w Polsce jest 9 milionów palaczy z czego 20% to odsetek dorosłych kobiet. Pali co trzecia kobieta pomiędzy 30 a 49 rokiem życia. Do kontaktu z paleniem przyznaje się aż 70% piętnastolatek. Natomiast około 40% palących Polek zapala papierosa zaraz po przebudzeniu. Pod koniec lat 90'tych w Polsce paliło 20% kobiet w ciąży (większość zapewne w ogóle się do tego nie przyznała). Badania epidemiologiczne wskazują również, że co dziesiąta kobieta w wieku 35-65 lat umrze przedwcześnie z powodu palenia.

Nie są to dobre rokowania. Dziś przemysł kosmetyczny i farmakologiczny coraz szybciej się rozwija, jest coraz więcej nowości, które pomagają nam w utrzymaniu pięknego i zdrowego wyglądu. Jesteśmy w stanie wiele poświęcić i wiele wydać, aby na dłużej zachować młodość. Dlaczego więc tak duży odsetek kobiet wciąż pali?!

Wszyscy wiedzą, że palenie szkodzi zdrowiu. Nie każda z nas jednak zastanawia się jak tragiczne skutki ma również dla naszej urody.

SKÓRA:

To właśnie na niej efekty palenia widoczne są najszybciej. Skóra palących kobiet jest cieńsza i starzeje się (UWAGA!) dwa razy szybciej. Uwidaczniają się również zmiany w jej wyglądzie. Jest poszarzała, a przeciętny palacz wygląda często o 5 lat starzej od swojego niepalącego rówieśnika. Dzieje się tak dlatego, że w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastyny . Dużo piszemy ostatnio o niekorzystnym wpływie promieni słonecznych na stan naszej skóry. Być może interesujący wyda się również fakt, że palenie dodatkowo wzmaga ten proces. Zarówno dym tytoniowy jak i słońce uwalniają wolne rodniki , które w nieodwracalny sposób niszczą komórki oraz napotkane na swojej drodze struktury (kolagen). Z tego powodu skóra palacza wygląda niezdrowo, jest matowa i szara, traci elastyczność, szybciej pojawiają się zmarszczki, a nierzadko również przebarwienia i brązowe plamy.

Kolejna ważna informacja jest taka, że substancje zawarte w dymie usuwają ze skóry witaminy A, C i E , czyli właśnie te, które są najskuteczniejszymi przeciwutleniaczami. To one chronią skórę przed działaniem wolnych rodników i pozwalają jej się regenerować.

Jeśli wydaje ci się, że nic ci nie grozi, bo palisz mało - nic bardziej mylnego! Nie istnieje tak zwana bezpieczna liczba wypalanych papierosów. Każdy z nich przyśpiesza bicie serca , zwęża naczynia krwionośne, co wiąże się też z tym, że krew nie dociera w równym stopniu do palców rąk i nóg. Naczynka krwionośne ulegają uszkodzeniu.

Wolne rodniki przyspieszające starzenie to jednak nie wszystko. Do nich przyłączają się inne groźne dla zdrowia i urody substancje takie jak: smoła, ołów, arsen, tlenem węgla, czy cyjanowodór.

Szkody skóry spowodowane przez palenie ciężko zupełnie zniwelować. Regeneracja zachodzi niezwykle wolno. Potrzeba jest 5 lat, by doprowadzić ją znów do stanu z przed okresu palenia. Pod warunkiem, że nie przekroczymy wieku, w jakim skóra przestaje się regenerować.

Poza tym tytoń powoduje zaostrzenia stanów zapalnych skóry , oraz wielu chorób skórnych takich jak trądzika pospolitego, różowatego, czy też łuszczycy.

Palenie zmniejsza też ilość tlenu , która dostarczana jest do krwi, a ponieważ jego brak zostaje zastąpiony trującym dwutlenkiem węgla - skóra pozbawiona jest składników odżywczych. Można powiedzieć, że tym sposobem komórki skóry są duszone.

Już jeden papieros powoduje skurcz naczyń krwionośnych, który trwa do 90 minut po jego zgaszeniu.

WŁOSY I PAZNOKCIE :

Niestety skutki palenia docierają również tu. Nie dotyczy to każdego w tym samym stopniu, nie mniej jednak włosy często wypadają, są słabsze, bardziej łamliwe i matowe. To samo dotyczy paznokci, które również się łamią, bardziej rozdwajają, a ich płytka staje się pożółkła.

ZĘBY

Substancje smoliste powodują żółknięcie zębów. Zmieniają kolor szkliwa. Częściej pojawia się kamień nazębny, przez co zwiększa się podatność na paradontozę.

Problem palenia w Polsce jest wciąż bardzo duży. Oprócz opisanych skutków wyczuwamy nieprzyjemny zapach ubrań, jamy ustnej, włosów...Żaden, nawet najdroższy kosmetyk nie jest w stanie tego zniwelować. Poza tym: każdy mężczyzna potwierdzi, że widok kobiety z papierosem nie należy do najpiękniejszych.

Paląc papierosy niejako zaprzeczamy swoim dążeniom do utrzymania zdrowego, pięknego i młodego wyglądu na dłużej. Kosmetyki działają głównie na zewnętrzne warstwy skóry . A zniszczenia spowodowane paleniem mają miejsca w skórze właściwej. Te szkody znacznie trudniej jest naprawić.

Katarzyna Bigos

Co myslisz o paleniu papierosów?