Rozliczamy mocno imprezowe zwyczaje

Czy wiesz jak imprezować i korzystać z używek, aby nieco złagodzić ich skutki uboczne? Myślisz, że modna szisza jest mniej szkodzliwa od papierosów, a Red Bull to napój, dzięki któremu będziesz tańczyć do białego rano. Co jest prawdą, a co fałszem?

1. Szisza mniej truje niż papierosy?

Wybierasz modną imprezę typu szisza party z nadzieją, że jest to mniejsze zło niż papierosy? Błąd. Do palenia fajki wodnej używa się zaromatyzowanego węgla. Podczas jednej sesji z sziszą wchłania się aż pięć razy więcej szkodliwych substancji niż podczas palenia jednego papierosa. Zbyt duża dawka tlenku węgla może spowodować utratę przytomności. Dodatkowo, od sziszy można uzależnić się tak samo jak od papierosów.

2. Nie pijąc alkoholu w tygodniu można nadrobić straty podczas weekendu?

To nieprawda. O wiele zdrowiej jest wypić jednego drinka dziennie niż kilka podczas jednego wieczoru. Bezpieczna dzienna dawka alkoholu dla kobiety to 2-3 jednostki. Jednostka według brytyjskich standardów to 10 ml lub 8 gram etanolu w napoju alkoholowym. Zakłada się, że dwie jednostki to mały kieliszek wina. Tyle może wypić kobieta podczas dnia i nie mieć wyrzutów sumienia. Tygodniowy limit to 14 jednostek. Niestety, abstynencja przez kilka dni w tygodniu nie oznacza, że wolno nadrobić straty w weekend. Pół butelki czerwonego wina to pięć jednostek, czyli dwukrotnie więcej niż bezpieczna dzienna norma. Wątroba ciężko radzi sobie z dużą ilością alkoholu dostarczonego na raz, dlatego zdecydowanie zdrowiej jest pić częściej, ale mniej. Nie zapominaj, że kobiety, które piją powyżej dwóch jednostek alkoholu dziennie są częściej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety niepijące.

3. Drinki z dietetycznymi napojami szybciej uderzają do głowy?

To prawda. Wódka z dietetyczną colą szybciej uderzy do głowy niż drink z napojem zawierającym cukier. Amerykańscy naukowacy z Massachusetts uważają, że cukier w drinku sprawia, że alkohol jest wolniej wchłaniany. Warto zatem zrezygnować z diety podczas imprezy na rzecz lepszego samopoczucia. Nie wolno jednak przesadzać. Pamiętaj, popularny drink jak gin i tonik, może naprawdę tuczyć. Pijąc takie mieszanki codziennie, po czterech tygodniach można przytyć nawet dwa kilogramy. Warto?

4. Red Bull daje kopa?

To prawda. Jak wszystkie drinki zawierające kofeinę jest to napój pobudzający. Nie warto jednak mieszać Red Bulla z alkoholem. To mieszanka wybuchowa. Red Bull z wódką znacznie podwyższa ciśnienie, podnosi stan napięcia emocjonalnego, powoduje nadpobudliwość ruchową. U osób mających problemy z krążeniem taki drinki może spowodować wylew. Nasza rada? Najlepiej wybrać, albo Red Bull i żadnych procentów, albo alkohol bez dodatku napojów energetyzujących.