Mikrodermabrazja: hit czy kit?

Mechaniczny peeling czyli mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Kto powinien zdecydować się na mikrodermabrazję i jaką wybrać metodę? Diamentową czy korundową?

Dla kogo?

Dla wszystkich osób, które chcą uporać się z trądzikiem, zaskórnikami, przebarwieniami, skazami, niedoborem kolagenu, oznakami zmęczenia, płytkimi zmarszczkami. Na mikrodermabrazję mogą decydować się również osoby, które nie mają problemów ze skórą, a jedynie pragną pobudzić krążenie, odświeżyć skórę twarzy. Mikrodermabrazja to również metoda walki z rozstępami i cellulitem.

Jak wygląda zabieg?

Mikrodermabrazję (peeling mechaniczny) wykonuje się w gabinetach kosmetycznych wyposażonych w specjalny aparat przystosowany do tego zabiegu. Mikrodermabrazja może trwać od 40 minut do godziny, w zależności od rodzaju skóry i zalecanej głębokości złuszczenia. Przed zabiegiem kosmetyczka zmyje makijaż z twarzy i zdezynfekuje skórę. W trakcie zabiegu przykłada się do skóry twarzy specjalną głowicę ścierającą naskórek. Kosmetyczka przesuwa ją po całej złuszczanej powierzchni skóry. Efekt eksfoliacji uzyskuje się poprzez działanie ścierające diamentu lub kryształów korundu oraz zasysanie skóry przez pompę próżniową. Na samym początku zabiegu można odczuwać zassanie, a następnie masowanie i lekkie ścieranie skóry. Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezbolesnym i polega na powolnym, kontrolowanym ścieraniu powierzchni skóry, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Obecnie na rynku dostępna jest mikrodermabrazja diamentowa i korundowa. Czym one się różnią?

Mikrodermabrazja diamentowa czy korundowa?

Do mikrodermabrazji korundowej używa się kryształków korundu czyli tlenku glinu. Mikrodermabrazja diamentowa natomiast, wykorzystuje głowice pokryte drobnymi diamentami. Są one wielorazowego użytku i dlatego muszą być nie tylko dezynfekowane, ale i sterylizowane. Czytając fora poświęcone zabiegom kosmetycznym mikrodermabrazja korundowa - pomimo że starsza od tej diamentowej - cieszy się większym powodzeniem, ponieważ daje silniejszy efekt złuszczenia i lepiej radzi sobie z likwidacją rozszerzonych porów oraz usuwaniem przebarwień. Mikrodermabrazja diamentowa jest natomiast zalecana w przypadku skóry wrażliwej, bo jest mniejsze ryzyko podrażnień.

Przeciwwskazania

U osób zażywających aspirynę i leki przeciwzakrzepowe po zabiegu mogą pojawić się wybroczyny. Mikrodermabrazji nie zaleca się osobom za zmianami naczyniowymi, cierpiącym na grzybice skóry, trądzik różowaty.

Objawy uboczne

Po zabiegu może wystąpić zwiększenie wrażliwości skóry. Mrowienie i pieczenie powinno ustąpić następnego dnia po zabiegu.

Zalety

Prawidłowo przeprowadzony zabieg oczyszcza skórę, obkurcza rozszerzone pory, stymuluje naturalny wzrost ilości kolagenu. Skóra po zabiegu staje się gładsza, równiejsza. Poprawia się koloryt, wygładzają się drobne zmarszczki.

Wady

Mikrodermabrazja wykonana zbyt słabo i w długich odstępach czasu nie przynosi praktycznie żadnych rezultatów. Zabieg przeprowadzony agresywnie powoduje uszkodzenia skóry np. długotrwałe zaczerwienienia, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Po zbyt intensywnej mikrodermabrazji mogą pojawić się ranki i blizny. Dlatego bardzo ważne jest, aby na zabieg trafić do sprawdzonej i wykwalifikowanej kosmetyczki.

Na co zwracać uwagę?

Decydując się na mikrodermabrazję kordunową warto sprawdzić czy nie jest się uczulonym na tlenek glinu stosowany podczas zabiegu. Wybierając zakład warto upewnić się, że kosmetyczki przeprowadzając zabiegi przerywające ciągłość skóry używają materiałów i narzędzi jednorazowego użytku. W przypadku mikrodermabrazji diamentowej przed każdym zabiegiem wymagana jest sterylizacja końcówki diamentowej. Każdy zakład oferujący mikrodermabrazję diamentową powinien być wyposażony w autoklaw.

Kiedy są widoczne efekty?

Mikrodermabrazja - jak większość zabiegów kosmetycznych - wymaga cierpliwości. Stosując mikrodermabrazję jako zabieg odmładzający, aby dostrzec efekty, należy wykonać przynajmniej 5 zabiegów w odstępach, co 7-10 dni. W leczeniu trądziku zabieg powinno powtarzać się co 4 miesiące, od 10 do 20 razy. W celu podtrzymania i utrwalenia uzyskanych wyników zaleca się ponowne wykonanie mikrodermabrazji po 6 miesiącach. Cena zabiegu zależy od gabinetu kosmetycznego, waha się od 120 do 250 zł.

Więcej o: