Mezoterapia igłowa: hit czy kit?

Odmładza, spłyca zmarszczki, redukuje cellulit, rozstępy, jest stosowana w profilaktyce łysienia. Można zdecydować się na zabieg mezoterapii igłowej lub bezigłowej. My piszemy o igłowej. Jest droższa, bardziej bolesna, ale skuteczniejsza niż mezoterapia bezigłowa.

Dla kogo?

Mezoterapię (gr. mesos - środek, i therapei - terapia) igłową poleca się osobom, którym zależy na ujędrnieniu wiotczejącej skóry twarzy i skorygowaniu zmarszczek. Mezoterapia sprawdza się również u osób z problemem wypadających włosów. Cellulit na udach, brzuchu i pośladkach oraz rozstępy również można leczyć mezoterapią.

Mezoterapia w odmładzaniu skóry

Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje tzw. koktajl. Ważnym jego składnikiem jest kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, kompleksy multiwitaminowe. Ich zadaniem jest stymulacja metabolizmu komórek. Wprowadzane pod skórę składniki zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. W intensywnej fazie leczenia zabiegi najlepiej stosować raz w tygodniu przez dwa miesiące. W fazie pielęgnacyjnej stosuje się jeden zabieg na 1-3 miesiące.

Mezoterapia w leczeniu cellulitu

Celem zabiegu jest redukcja depozytów tkanki łącznej. Rezultatem serii zabiegów ma być wygładzenie skóry. Wstrzykiwany koktajl zawiera m.in. kofeinę. Jego zadaniem jest podudzenie krążenia. Aby poprawić napięcie skóry można zastosować preparaty zawierające kwas hialuronowy. Wówczas zabieg jest droższy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując jeden zabieg w tygodniu, przez co najmniej miesiąc.

Mezoterapia w leczeniu łysienia

Podając w skórę głowy preparaty mineralne, witaminy i leki przeciwzapalne można poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie. Mezoterapię skóry głowy zaleca się osobom cierpiącym na łysienie androgenowe, plackowate. Zabieg stosuje się w przypadku włosów słabych i potrzebujących silnego odżywienia. Aby zabieg przyniósł efekty najlepiej powtarzać go raz na tydzień przez 2 miesiące.

Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii?

Kilka dni przed zabiegiem trzeba wcierać w skórę preparat z witaminą K. Uszczelnia on śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić aspirynę.

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu lekarz stosuje ampułki z odpowiednio dobranym koktajlem. Preparat, który zostanie wprowadzony pod skórę jest dobierany do indywidualnych potrzeb klientki. W skład koktajlu wchodzą 3 lub 4 składniki. Najczęściej są to: krzemionka, L-karnityna, wyciąg z karczocha, kofeina, odpowiednio dobrane witaminy lub kwas hialuronowy. Przed wprowadzaniem koktajlu pod skórę - lekarz będzie używał cienkich igieł - można poprosić o znieczulenie np. kremem Emla. Lekarz zrobi nakłucia co 0,5 - 1,5 cm. Ślady szybko znikają. W przypadku, kiedy lekarz trafi w naczynko krwionośne powstanie siniak. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu i dezynfekcja skóry, która zostanie poddana nakłuciom.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Po zabiegu możesz czuć ból, pojawi się też obrzęk, bo jest to reakcja skóry na nakłuwanie. Zaraz po mezoretapii nie należy stosować masaży, szorstkich ręczników, peelingów. Przez kilka dni nie należy używać kremów, nie wolno też pić alkoholu i korzystać z sauny i solarium.

Przeciwwskazania

Osoby z alergią, kobiety w ciąży, z cukrzycą nie powinny decydować się na zabieg mezoterapii. Stany zapalne na skórze, opryszczka, nowotwór to kolejne przeciwskazania.

O czym warto pamiętać?

Mezoterapia przynosi efekt, ale tylko wtedy, kiedy jest wykonywana w serii kilku zabiegów. Ilość zabiegów zależy od stanu skóry i wieku. Aby dostrzec poprawę w wyglądzie skóry należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące. Po serii ośmiu zabiegów, w calu podtrzymania efektów, warto od czasu do czasu powtarzać zabieg, który nie należy do najtańszych. Cena ustalana jest przez lekarza i zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości zużytych ampułek. Może wahać się od 250 do 800 zł za jeden zabieg.

O mezoterapii bezigłowej przeczytasz

tutaj

Więcej o: