Wąsy. Wstydliwa sprawa

Kobiece wąsy to temat tabu mimo że coraz więcej pań ma problem z nadmiernym owłosieniem twarzy. Dlaczego rosną i jak się ich pozbyć?

Mało o tym piszemy i mało o tym mówimy. Tymczasem coraz więcej pań walczy z problemem nadmiernego owłosienie twarzy. Bardzo często kobiecy wąsik pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych np. w przypadkach podwyższonego testosteronu. Nadmiar tego męskiego hormonu może świadczyć m.in. o przedwczesnym dojrzewaniu płciowym, zespole wielotorbielowatych jajników, nadczynności tarczycy. Warto z tym problemem wybrać się do endokrynologa. Często nadmierne owłosienie twarzy jest spadkiem po przodkach, częściej dotyczy brunetek niż blondynek. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się niechcianych włosków. Można je depilować zarówno w domu, jak i w gabinetach. Najważniejsze, aby nigdy nie używać maszynki do golenia. Po niej "zarost" odrasta, jest twardszy i problem owłosienie zamiast znikać potęguje się. Meszek z twarzy najlepiej usuwać się za pomocą lasera, metodą IPL, woskiem na gorąco lub pasta cukrową. W depilacji twarzy stosuje się również elektrolizę.

Depilacja laserem

Zadaniem promienia lasera jest całkowite zniszczenie mieszków włosowych. Po serii zabiegów teoretycznie włosy nie powinny odrastać. Aby efekty były trwałe zaleca się od 4 do 8 zabiegów. Wady tej metody są takie, że nie wolno opalać twarzy podczas i po kuracji laserem. Po zabiegu skóra nad ustami może stać się ciemniejsza. Depilacja laserowa to bolesny i kosztowny zabieg, około 250 zł za jedną sesję. Kuracja wymaga też cierpliwości, bo zabieg stosowany jest raz w miesiącu. Laser zaleca się brunetkom, rzadziej blondynkom, które mają delikatną i jasną skórę.

Epilacja IPL

Metoda ta różni się od standardowej depilacji laserowej tym, że wysyła rozproszoną wiązkę światła o szerokim spektrum długości fal, a nie jak w przypadku lasera o jednej niezmiennej długości fali, która działa punktowo i nie rozprasza się. Efekt depilacji uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu selektywnej absorpcji światła przez melaninę zawartą w mieszku włosa i w efekcie jego trwałym zniszczeniu. Mieszek włosowy można zniszczyć tylko w trakcie aktywnej fazy wzrostu dlatego zabiegi epilacji laserowej powtarza się 3 - 6 razy, średnio co dwa tygodnie. Liczba zabiegów uzależniona jest również od rodzaju owłosienia. Cena jednego zabiegu: od 250 zł.

Elektroliza

Elektroliza to kolejna metoda trwałego usuwania owłosienia. Jest kosztowna i może być wykonywana tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Zabieg elektrolizy polega na całkowitym lub częściowym zniszczeniu mieszka włosowego poprzez wkłucie w niego igły elektrycznej i poddanie go działaniu prądu elektrycznego o odpowiednim natężeniu. Wkłucie igły usuwa każdorazowo tylko jeden włosek. Zabieg ten jest długotrwały. Po pierwszej sesji elektrolizy - podobnie jak po laserze - część włosków odrasta. By osiągnąć trwały efekt zabieg należy powtarzać kilkakrotnie. Efektem ubocznym elektrolizy mogą być przebarwienia skóry oraz ropne zapalenie mieszków włosowych. Metody tej nie mogą stosować kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikami serca oraz chorobami tarczycy. Cena jednego zabiegu zaczyna się od 280 zł.

Depilacja woskiem na gorąco

Nie jest to zabieg prowadzący do trwałego pozbycia się owłosienie. Wykonuje się go u kosmetyczki, chociaż depilacje woskiem może przeprowadzić też samodzielnie w domu. Efekty zabiegu utrzymują się do dwóch tygodni. Depilację woskiem zaleca się osobom z delikatnym owłosieniem. To bolesna metoda, mogą wystąpić podrażnienie i zaczerwieniania.

Depilacja pastą cukrową

Przewagą depilacji pastą cukrową nad depilacją ciepłym woskiem jest to, że mniej podrażniana skórę. Zabieg można wykonać w domu, a także w gabinecie. Depilacja pastą cukrową to nowoczesna wersja stosowanej przez kobiety z Bliskiego Wschodu substancji i techniki depilacyjnej. Metoda ta polecana jest osobom o wrażliwej skórze. Podczas depilacji pastą cukrową nie ma możliwości poparzeń lub innych urazów skórnych, ponieważ pasta w trakcie depilacji ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Podczas zabiegu dochodzi do wyrywania włosów z cebulkami. Efekt utrzymuje się około 4 tyg. Zabieg depilacji okolic brody w gabinecie trwa ok. 20 minut. Cena: od 18 zł.

Więcej o: