Serum: uczyni cuda?

Co pomyślałyście kiedy kilka lat temu w drogeriach pojawiło się serum? Kolejny chwyt marketingowy, aby kupować więcej i drożej? A może rzeczywiście serum jest silnie działającym kosmetykiem odmładzającym i ostatnią deską ratunku dla połamanych włosów i łamliwych paznokci?

Czym właściwie jest serum?

Nie ma oficjalnej definicji serum. Kosmetyk ten można jednak opisać w ten sposób: to wysokie stężenie substancji aktywnych, biologicznie czynnych. To najczęściej stężona kompozycja witamin, protein, wyciągów roślinnych. Tylko w takiej postaci serum może okazać się skutecznym kosmetykiem o silniejszym działaniu niż krem. Niestety o stężeniu składników serum nie przeczytamy na opakowaniu kosmetyku. Przez to trudno też mieć pewność czy preparat jest rzeczywiście silnym koncentratem substancji aktywnych. Dodatkowo nazwa serum nie jest prawnie umocowana. Dzięki temu producent kosmetyków nowe produkty wprowadzane na rynek może nazywać jak mu się podoba.

Co powinno kryć się w serum?

Składniki, które powinny znaleźć się w serum to przede wszystkim:

- kolagen: powinien być głównym składnikiem serum, którego zadaniem jest napięcie i poprawa sprężystości skóry

- witamina C, A, E: to witaminy chroniące skórę przed wolnymi rodnikami, które powodują starzenie się skóry. Dodatkowo witamina C rozjaśnia skórę

- kwas hialuronowy: najczęściej stosowany w serum odmładzającym i wygładzającym zmarszczki

- d-pantenol: składnik ten łagodzi podrażnienia i zatrzymuje wodę w skórze

- algi: zawarte w serum intensywnie nawilżają i łagodzą podrażnienia na skórze

- woda termalna, wyciągi roślinne, olejki: to kolejne składniki, które powinny znaleźć się w serum

Jak stosować serum?

Serum rzadko zawiera filtry UV dlatego najczęściej jest to kosmetyk stosowany pod kremem. Profilaktycznie kosmetyk należy używać raz w tygodniu. Jeśli stosujemy serum jako kurację, wówczas używamy go codziennie np. przez tydzień.

Kiedy stosujemy serum?

Najczęściej po serum sięgamy kiedy skóra potrzebuje wzmocnienia. Jeśli stała się szara, mniej jędrna, sucha, wówczas stosujemy serum z nadzieją, że jest to kosmetyk, którego działanie jest silniejsze od kremu. Na rynku dostępne sa również tzw. sera na wielkie wyjścia. Ich zadaniem jest napięcie i wygładzenie skóry.

Co robi serum?

Wierząc, że kosmetyk ten jest "koncentratem" zakładamy, że działa szybciej i mocniej niż krem. W przypadku stosowania serum w celu spłycenia zmarszczek warto wybrać to z witaminą C. To witamina, która w wysokich stężeniach wspomaga produkcję kolagenu, a przez to spłyca zmarszczki. Serum do ciała jest przeważnie ukierunkowane na nawilżanie, ujędrnianie i działanie antycellulitowe. Serum do włosów, wnikając do rdzenia łodygi włosa, scala jego uszkodzoną strukturę. Zadaniem serum do paznokci jest silna regeneracja i wygładzenie płytki paznokcia oraz intensywne nawilżenie i pielęgnacja skórek wokół paznokci. W serum do paznokci powinny być zawarte naturalne proteiny jedwabiu i witaminy.

Serum na zimę?

Serum to kosmetyk, który najczęściej stosujemy w celach odmładzających. Jednak zimą kiedy znika opalenizna, a skóra jest przesuszona i mało elastyczna serum może przydać się młodszym paniom. Jako dolną granicę wieku przyjmuje się 25 lat. Wcześniej nie ma sensu sięgać po intensywnie działające kosmetyki. Warto też pamiętać, że zimą najważniejsza jest ochrona skóry przed zimnem, dlatego serum najlepiej stosować na noc jako kuracja nawilżająca.

Więcej o: