Wyspana znaczy piękna

Co nam dodaje urody i sprawia, że wyglądamy kwitnąco? Nie odmładzające kremy, maseczki i liftingi. Osiem godzin snu to najlepszy eliksir młodości.

Portret kobiety niewyspanej

Najlepszym sposobem na zdrowy, świeży i młody wygląd jest sen. Po raz kolejny i do znudzenia przypominają o tym naukowcy. Z najnowszych badań dowiadujemy się, że panie, które śpią przynajmniej osiem godzin na dobę wydają się atrakcyjniejsze od kobiet nie mających czasu na wysypianie się. 23 kobiety sfotografowano po ośmiogodzinnym śnie. Sesję zdjęciową powtórzono z tymi samymi paniami w sytuacji, kiedy żadna z nich nie przespała ośmiu godzin. Przed pierwszą sesją zdjęciową uczestniczki doświadczenia spały w domu. Poproszono je, aby zgasiły światło w sypialni o godzinie 23.00, a budzik nastawiły na 7 rano. Przed drugą sesją sen kobiet był monitorowany przez pracowników laboratorium i nie pozwolono im spać dłużej niż 5 godzin. Podczas sesji zdjęciowych kobiety poproszono, aby nie malowały się. Na każdym zdjęciu mają też takie same fryzury. Rozpuszczone włosy, bez modelowania. Zdjęcia z obu sesji wymieszano i pokazano przypadkowym osobom. Poproszono je, aby oceniły atrakcyjność kobiet w skali od 1 do 10. Jak łatwo się domyśleć, zmęczenie i brak snu odbiły się na wyglądzie fotografowanych kobiet. Zdjęcia z drugiej "niewyspanej" sesji zawsze były klasyfikowane jako mniej atrakcyjne. Zmęczenie i brak snu sprawiły, że kobiety na zdjęciach miały podkrążone, opuchnięte oczy i szarą cerę.

Sen najlepszym przyjacielem młodości

W raporcie sporządzonym przez pracowników szwedzkiego instytutu Karolinska i opublikowanym w tym miesiącu w British Medical Journal możemy przeczytać, że osoby wyspane, które śpią przynajmniej osiem godzin na dobę są postrzegana jako zdrowe, atrakcyjne i młodsze niż wskazywałaby na to metryka. Zmęczenie i niewyspanie odbiera powab i urodę. Szwedzcy badacze przypominają jak ważny jest w naszym życiu sen i namawiają, aby raport potraktować poważnie i nie bagatelizować snu. W raporcie czytamy również, że sen to najskuteczniejszy sposób na wygładzenie zmarszczek. Podczas snu pocimy się więcej niż podczas dnia. Dzięki temu w naturalny sposób nawilżamy skórę. W nocy, kiedy śpimy, wydzielamy najwięcej hormonu wzrostu. Jest on opowiedziany za odbudowę tkanek. To w nocy komórki zwiększają produkcję białek potrzebnych do wzrostu komórkowego i odbudowy uszkodzeń. Podczas snu skóra regeneruje się szybciej niż podczas dnia. Żaden krem odmładzający nie przywróci zdrowego i młodego wyglądu tak skutecznie jak zrobi to długi i niczym niezakłócony sen.

Sypialnia w sam raz do spania

Nie każdy pokój gwarantuje zdrowy i mocny sen. Warto zadbać o to, aby sypialnia była miejscem przytulnym, przeznaczonym tylko do odpoczynku. Ważne jest, aby nocą obdzielić się od światła. Zasłony w oknach czy rolety sprawią, że nic nie zakłóci nastroju do spania. Znaczenie mają również kolory ścian. Ciepłe odcienie beżu to kolory ułatwiające i pomagające w zasypianiu. Zadbaj o to, aby w twojej sypialni nie było żadnych monitorów, komputerów i segregatorów przypominających o pracy, obowiązkach czy niezapłaconych rachunkach.

Czy zawsze śpisz osiem godzin na dobę?
Więcej o: