Hydrokolonoterapia: hit czy kit?

Hydrokolonoterapia to zabieg usuwania toksyn i złogów pokarmowych z organizmu. Legenda głosi, że Marylin Monroe ładną cerę i zgrabną sylwetkę zawdzięczała m.in. regularnemu czyszczeniu jelita grubego. Czy rzeczywiście hydrokolonoterapia potrafi zdziałać cuda?

Czym jest hydrokolonoterapia?

To zabieg płukania jelita grubego za pomocą wody i specjalnie do tego celu przystosowanego urządzenia. Do jelita grubego wprowadza się przefiltrowany i podgrzany płyn. Jego zadaniem jest pobudzenie perystaltyki jelit, co sprawia, że usunięte zostają nagromadzone złogi pokarmowe w postaci kamieni kałowych.

Dla kogo?

Nieprawidłowa dieta, fastfoody, alkohol, przetworzona, modyfikowana żywność, szybkie tempo życia - to najczęstsze przyczyny zaburzenia przemiany materii i uporczywych zaparć. Poprzez złe nawyki żywieniowe w jelitach odkładają się złogi pokarmowe, które wydzielają duże ilości toksyn. Toksyny przedostają się do zdrowych tkanek i powodują samozatrucie, które może prowadzić m.in. do nadciśnienia, depresji, alergii, plam wątrobowych. Hydrokolonoterapia usuwa z jelita grubego złogi i drobnoustroje, oczyszcza organizm, pozwala uniknąć zaparć oraz niektórych chorób. Wskazania do oczyszczenia jelita grubego to m.in. zaparcia, wzdęcia, infekcje pasożytnicze, nadkwasota, migreny, zaburzenia wchłaniania.

Przed zabiegiem

Na kilka dni przed płukaniem jelita grubego należy przejść na dietę lekkostrawną. Zalecane sa kasze, nie wzdymające warzywa (marchew, pietruszka, seler, buraki, pory) wyroby sojowe. 3 dni przed zabiegiem dobrze jest kiedy w diecie nie ma pieczywa i mięsa. 2 dni przed płukaniem jelita grubego należy odstawić surowe warzywa.

Po zabiegu

Po każdym zabiegu należy uzupełnić palaczki kwasu mlekowego. W tym celu można stosować gotowe preparaty z apteki. Do diety należy włączyć naturalne jogurty, które zawierają potrzebne w procesie trawienia bakterie oraz błonnika.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg jest przeprowadzany w pozycji leżącej. Przez odbyt wprowadza się rurkę jednorazowego użytku. Przez nią płynie oczyszczona woda o temperaturze ciała pacjenta. Jednorazowo podaje się około dwóch szklanek wody. Dzięki naprzemiennemu procesowi napełniania i opróżniania okrężnicy zawartość jelita jest odprowadzana do kanalizacji. Podczas zabiegu powinien być przeprowadzony masaż brzucha w celu równomiernego rozprowadzenia wody w jelicie grubym. Po płukaniu jelita grubego zalecane jest uzupełnienie flory bakteryjnej. Odpowiednią dla pacjenta dietę powinien opracować lekarz. Zaleca się, aby hydrokolonoterapię wykonywać seriami (3-5-10), średnio raz na tydzień.

Kto wykonuje zabieg?

Bardzo ważne jest, aby hydrokolonoterapię zawsze wykonywała osoba z uprawnieniami i po studiach medycznych. Cena zabiegu waha się od 150 zł do 300 zł.

Co daje zabieg?

Zadaniem hydrokolonoterpii jest polepszenie wchłaniania substancji odżywczych i minerałów, zapobieganie powstawaniu wzdęć i zaparć, zmniejszenie otyłości brzusznej. Hydrokolonoterapia to zabieg dzięki któremu pacjent poczuje się lżej, bo dzięki płukaniu jelita grubego spada waga.

Przeciwwskazania

Zabieg należy wykonywać tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować hydrokolonoterapii tylko w celach odchudzających. Nie wolno poddawać się hydrokolonoterapii w przypadku: krwawienia z przewodu pokarmowego, przewlekłego zapalenie jelit, wrzodów jelita, zaawansowanej ciąży, ostrej niewydolności serca, tętniaków, nadciśnienia tętniczego, przepukliny brzusznej, niewydolności nerek, marskości wątroby, anemii.

Zdaniem ekspertów

Dr Michał Tombak to zwolennik płukania jelita grubego. Uważa, że toksyny z jelita grubego rozchodzą się z krwią po całym organizmie i stopniowo rujnują zdrowie. Według Tombaka nieczyszczone jelito grube jest źródłem ogólnego zatrucia organizmu. Bardzo ważne jest, aby zabiegi hydrokolonoterapii wykonywać zawsze pod nadzorem specjalisty. W przeciwnym razie np. zbyt często wykonywanie zabiegu może doprowadzić do rozleniwienie pracy jelita grubego czyli pozbawienia naturalnego odruchu wypróżniania. Nieumiejętnie przeprowadzona hydrokolonoterapia może doprowadzić do całkowitego wypłukania flory bakteryjnej jelita, a nawet do pęknięcia jelita grubego.

Więcej o: