Małe rzeczy duże zmiany, cz.1

Nie musisz wydawać fortuny, aby prowadzić zdrowy tryb życia i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i urodą. Czasami wystarczy kilka małych zmian. Zobacz co to może być.

Łykaj aspirynę?

Naukowcy z uniwersytetu z Oxfordu uważają, że osoby regularne przyjmujące 75 mg aspiryny dziennie (1 tabletka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego) redukują ryzyko zachorowania na raka m.in. przełyku i żyją dłużej. Brytyjczycy uważają, że osoby po 45 roku życia profilaktycznie powinny łykać małe dawki aspiryny. Apsiryna czyli kwas acetylosalicylowy od lat jest przedmiotem badań wielu naukowców. Ich opinie nie zawsze są zgodne. Dla niektórych jest to cudowny środek chroniący przed nowotworami, infekcjami, schorzeniami serca, zawałem, aspiryna ma też hamować rozwój miażdżycy. Jednak, aby działanie ochronne aspiryny odniosło sukces, należy ją zażywać nie przez tydzień czy miesiąc lecz przez kilka lat. Niektórzy naukowcy, np. ci z Oxfordu, nie widzą nic złego w długotrwałym i regularnym zażywaniu aspiryny. Inni ostrzegają, że aspirynowa dieta może zwiększyć częstotliwość krwawień z przewodu pokarmowego. Co robić? Zanim zdecydujesz się na terapię aspirynową, wcześniej zasięgnij porady lekarza, aby upewnić się że korzyści związane z zażywaniem leku znacznie przewyższą jego ewentualne szkodliwe działanie.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Tylko regularna gimnastyka uchroni przed spadkiem masy mięśniowej. Już po 25-tym roku życia obniża się sprawność funkcjonalna mięśni szkieletowych. Zmniejsza się obwód i gęstość mięśni, wzrasta zawartość tkanki tłuszczowej. Zmiany te nasilają się wraz w wiekiem. Szacuje się że największy spadek siły mięśniowej (około 30 proc.) następuje po 50 roku życia. Aby zachować sprawność fizyczną i siły jak najdłużej już od 25 roku życia należy zadbać o regularną gimnastykę. Tylko odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny i zdrowa dieta pomoże zatrzymać sprawność fizyczną jak najdłużej. Dwa treningi w tygodniu to minimum.

Wyłącz ogrzewanie

Helena Rubinstein - zwana cesarzową piękna - wiedział o tym, że niskie temperatury konserwują młodość, zdrowie i urodę. Podobno pod łóżkiem na którym spała trzymała bryły lodu! Niższa temperatura stymuluje produkcję brązowego tłuszczu. Warto przypomnieć: w organizmie mamy dwa rodzaje tłuszczu - biały i brązowy. Za tycie odpowiedzialny jest tłuszcz biały, ten brązowy natomiast wyszczupla. W największych ilościach występuje on u małych dzieci i jego zadaniem jest ogrzewanie organizm, pełni on rolę dodatkowej ochrony przed chłodem. Do niedawno uważano, że wraz w dorastaniem brązowy tłuszcz znika z organizmu. Nie jest to prawdą. Odchudzający, brązowy tłuszcz posiadają w organizmie również osoby dorosłe. Najwięcej jego pokładów mają atleci, pływacy i Eskimosi, czyli te osoby, które zużywają dużo energii na ogrzewanie organizmu. Kiedy marzniemy brązowy tłuszcz, aby ogrzać organizm, produkuje ciepło poprzez spalanie nagromadzonych zapasów białego tłuszczu. Chcąc aktywować uśpiony w organizmie brązowy tłuszcz nie należy się przegrzewać i od czasu do czasu pozwolić sobie na zmarznięcie. W domu dobrze jest utrzymywać temperaturę niższą niż 20 stopni przy której, aby nie marznąć, trzeba się ruszać.

Pij sok z wiśni i śpij spokojnie

Ten owoc o kwaśnym smaku to doskonałe źródło witamin i mikroelementów. W wiśniach znajdziesz przede wszystkim potas i witaminę C. Sok z wiśni zawiera kwasy owocowe, pektyny, mangan, żelazo, wapń, jod. Sok wiśniowy pity systematycznie reguluje pracę serca, zapobiega chorobom układu krążenia. Działa też korzystnie na skórę, bo zawiera witaminy B1, B2, PP. Zawarty w wiśniach kwas foliowy ma właściwości zapobiegające nowotworom. W zeszłym roku "Journal of Medicinal Food" opublikował artykuł na temat zbawiennego działania soku wiśniowego w przypadku bezsenności. Według naukowców codzienne picie soku z wiśni przyspiesza zasypianie i pomaga w walce z bezsennością. Jak donosi Polska Agencja Prasowa wiśnie korzystne działanie częściowo zawdzięczają zawartości melatoniny, naturalnego przeciwutleniacza, który reguluje rytm aktywności i snu. - Regularne konsumowanie wiśni może pomóc uregulować naturalny cykl aktywności organizmu i podnieść wydajność snu. A ze względu na to, że wiśnie są bardzo bogate także w inne przeciwutleniacze, takie jak antocyjany, korzyści zdrowotne mnożą się - komentował wyniki badań nad wiśniami dr Reiter, który przewodził zespołowi naukowców z Uniwersytetu Pensylwania, Uniwersytetu Rochester i Canandaigua VA Medical Center.

W części drugiej napiszemy m.in. o fioletowych owocach, witaminie B i poduszkach.

Więcej o: