Retinol w twoim kremie? Składniki pod lupą!

Retinol robi karierę jako najważniejszy składnik kosmetyków odmładzających. Producenci zachwalają kremy z retinolem i polecają je kobietom po 30-tym roku życia. Czym jest retinol i czy powinnyśmy wierzyć w jego odmładzającą moc?

Retinol: dla kogo?

Retinolem nazywa się witaminę A w czystej postaci. Retinol to również beta-karoten, prowitamina A, akseroftol. Organizm ludzi wytwarza witaminę A z beta-karotenem, ale z wiekiem proces ten słabnie. Im mniej witaminy A, tym skóra staje się cieńsza, powstają zmarszczki. Zadaniem retinolu dostarczanego w kosmetyku jest przede wszystkim pogrubienie naskórka i przeciwdziałanie starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek. Regularne stosowanie kosmetyków z retinolem poleca się osobom po 35 roku. Wcześniej, po 30-tym roku życia, powinno się je stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Retinol - jeśli jest używany nieumiejętnie i w wysokim stężeniu - może uczulać i podrażniać. Bezpieczne stężenie retinolu w kosmetyku do twarzy to 0,1 proc. Kremy z retinolem można używać przez cały rok, nie działa fotouczulająco. W przypadku kobiet w ciąży witamina A może mieć działania uszkadzające płód, jednak w przypadku kosmetyków, ilość retinolu jest tak mała, że nie powoduje zagrożenia. Mimo wszystko kobietom w ciąży odradza się stosowania kosmetyków z retinolem.

Retiol: gdzie go szukać?

Retinol znajdziesz w serach, kremach, olejkach do twarzy i w kremach pod oczy. Retinol może być również składnikiem balsamów ujędrniających biust.

Retinol: jak działa?

Retinol czyli forma witaminy A użyty w odpowiednim stężeniu ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, wykazując przy tym efektywne działanie. Najważniejszym zadaniem retinolu jest stymulacja procesu odnowy komórek. Retinol ma spłycać zmarszczki, regenerować skórę, stymulować produkcję kolagenu. Witamina A przyspiesza złuszczenie martwych komórek naskórka, poprawia pracę gruczołów łojowych. Retinoidy rozjaśniają plamy hiperpigmentacyjne, są stosowane do pielęgnacji skóry z przebarwieniami słonecznymi i hormonalnymi.

Retinol: jakie daje efekty?

Zawarty w kremie powinien pogrubić naskórek, ponudzić aktywność i wzrost fibroblastów (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze), zwiększyć produkcję nowych włókien kolagenowych, zmniejszyć ilość komórek nieprawidłowych. Zadaniem retinolu jest również stymulacja produkcji kwasu hialuronowego w skórze właściwej i naskórku, którego ilość spada wraz z wiekiem i który jest odpowiedzialny za prawidłowe nawodnienie komórek skóry.

Retinol w kremie: w jakiej postaci?

Retinol stosowany w kosmetykach występuje w różnych formach. Może ukrywać się pod nazwami: witamina A, aldehyd, kwas retinowy, octan retinolu, propian retinylu, polimitynian retinylu.

Retinol: co sprawia, że jest skuteczny?

Krem jest skuteczny wtedy, kiedy w jego składzie znajduje się odpowiednie stężenie retinolu. Producenci bardzo często podając skład kremu nie wspominają o stężeniu składników. Jeśli stężenie retinolu w kremie jest bardzo niskie, wówczas, trudno mówić o skuteczności kosmetyku. 0,25 g czystego retinolu w kosmetyku to minimalna dawka. Retinol występuje w postaci bezbarwnego i bezzapachowego oleju.

Czy wiesz, że...

Witamina A została odkryta w 1931 roku jako jedna z pierwszych witamin i dlatego oznaczono ją pierwszą literą alfabetu. Od 1947 witamina A i jej różne chemiczne formy jak retinol, octam, fosoran retinylu jest syntetyzowana w laboratoriach. Witamina A jest najlepiej poznanym i do tej pory najskuteczniejszym składnik przeciwzmarszczkowym zastosowanym w kosmetyce. Retinol jako składnik kosmetyczny po raz pierwszy została zastosowany w latach 70-tych XX wieku. Ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe witaminę A nazywa się witaminą młodości.

Więcej o: