W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Francuz Louis Paul Guitay skonstruował aparat, za pomocą którego wykonywano pierwszy endomasaż. Konstruktor zastosował podciśnienie, którego zadaniem było podnoszenie fałd skórnych. Początkowo aparat stosowano do zabiegów wspomagających leczenie blizn. Z czasem zauważono, że masaże za pomocą aparatu mają stymulujący wpływa na układ limfatyczny, wygładzają skórę i pomagają likwidować skórkę pomarańczową. Technikę nazwano endermologią i opatentowano w 1986 roku. Od tego czasu endermoligia, zwana też endomasażem jest popularną metodą walki z cellulitem. Aparaty do masażu stosują gabinety kosmetyczne w 22 krajach. Szacuje się że w Polsce 300 gabinetów wykonuje endomasaże.
To połączenie podciśnienia z masażem mechanicznym, wykonywanym przez dwie obracające się wokół własnej osi i przesuwające się względem siebie, rolki mechaniczne. Proces zachodzi w komorze w której podciśnienie jest ciągłe lub rytmicznie zmienne.
Masaż wykonuje się przede wszystkim w celu zredukowania cellulitu. Stosuje się go również jako zabieg, którego celem jest modelowanie sylwetki, wzmocnienie tkanki łącznej. Endomasaż znalazł również zastosowanie w zabiegach odmładzających na twarz. Endermologia wspomaga leczenie blizn, oparzeń, rozstępów.
Mechaniczne stymulowanie skóry prowadzi do ożywienia metabolicznego tkanki tłuszczowej. Masaż wykonywany przy pomocy specjalnej głowicy ma uaktywniać metabolizmu tkanki tłuszczowej i stymulować uwalniania tłuszczu. Zbita i stwardniała tkanka, która skupia komórki tłuszczowe powinna ulec zmiękczeniu, a to pozwala uwolnić i usunąć tłuszcz.
Endomasaż to metoda nieinwazyjna i bezbolesna. Jego celem jest pobudzenie naturalnych procesów w organizmie. Zabieg musi być wykonywany w serii. Rezultaty powinny być widoczne po 10 - 20 zabiegach, które najlepiej wykonywać dwa razy w tygodniu. Masaż trwa 35 minut. Zabieg można wykonywać na całym ciele omijając okolice piersi. Masaż jest wykonywany przez specjalny kostium, który pomaga zachować płynność ruchów osoby wykonującej zabieg. Kostium zapobiega również szczypaniu skóry oraz zaciąganiu włosków. Powinien być wykonany z gładkiego, jedwabistego i elastycznego materiału dobrze dopasowanego do ciała. Koszt kostiumu to około 50 zł. W zależności od gabinetu i obszaru masażu cena jednego zabiegu waha się od 100 do 150 zł.
Do masażu na twarz wykorzystywane są odpowiednio dobrane rolki. Niektóre gabinety mają oddzielne aparaty, za pomocą których wykonuje się tylko zabiegi na twarz. Do wnętrza głowicy zasysana jest fałda skórna, która jest poddawana rytmicznemu oddziaływaniu ruchomych, magnetycznych klapek wspomaganych podciśnieniem. Zabieg ma rozluźnić mięśnie twarzy. Reguluje lokalne otłuszczenia (podwójny podbródek, policzki). Celem zabiegu jest ujędrnienie skóry twarzy, poprawa elastyczności oraz wygładzenie zmarszczek.
Przed rozpoczęciem kuracji należy przejść na lekkostrawną, niskokaloryczną dietę, zadbać o regularną gimnastykę oraz o to, aby dziennie wypijać przynajmniej 2 litry wody.
Pewną i skuteczną metodą pozbycia się dodatkowych kilogramów i cellulitu jest odpowiednio dobrana dieta. Godziny spędzone na pływalni i w sali gimnastycznej, hektolitry wypitej wody to kolejni sprzymierzeńcy pięknej sylwetki i skóry. Jeśli endomasaż jest dodatkiem do diety i regularnej gimnastyki, wówczas rzeczywiście może pomóc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i skórki pomarańczowej z najbardziej opornych na dietę części ciała, czyli ud, pośladków i bioder.