W domu czy w gabinecie? Depilacja

Rozpoczynamy nowy cykl - "W domu czy w gabinecie?". Dowiecie się, które zabiegi lepiej wykonać samemu w domu, a na które wybrać się do kosmetyczki. Dzisiaj - depilacja!

W domu

Golenie maszynką

To metoda awaryjna, gdy szybko chcemy się pozbyć odrastających włosków. Przed goleniem zaleca się zmiękczyć włosy ciepłą wodą z mydłem lub pianką. Włoski zmiękną i będą łatwiej się golić. Najwygodniej jest golić włoski po kąpieli wieczorem, specjaliści jednak radzą depilować się z samego rana. Skóra wtedy jest napięta i łatwiej się goli. Włosy należy golić w kierunku wzrostu włosów, golenie pod włos może spowodować wrastanie włosów pod skórę. Mniejsza jest także szansa na wystąpienie podrażnień. Golone miejsca należy spłukać najlepiej zimną wodą. Zamknie ona pory i podziała łagodząco na skórę.

Cena: maszynka 2-30 zł, pianka ok. 10-20 zł

Zalety: może być stosowana we wszystkich okolicach ciała, szybka i tania

Wady: włoski odrastają już po 2-4 dniach, jest ich coraz więcej i są grubsze

Kremy i pianki

To bardzo szybki sposób, aby na pozbyć się włosków bez bólu i straty czasu. Preparaty zawierają silne środki chemiczne, które rozpuszczają strukturę włosa. Działanie kremów do depilacji sprawia, że włoski, które odrastają będą delikatniejsze i mniej widoczne. Preparat nanosimy na wybrane miejsce, pozostawiając na skórze kilka minut, po czym usuwamy szpatułką wraz z włoskami, spłukujemy letnią wodą. Najlepiej jest również zastosować balsam po depilacji który opóźni odrastanie włosów. Pamiętaj o wykonaniu testu na podrażnienie. Nanieś preparat na skórę ramienia i pozostawić na około 5-10 minut, spłukaj letnią wodą. Jeśli w ciągu doby nie pokażą się jakiekolwiek reakcje alergiczne, można przystępować do depilacji.

Cena : 10-30 zł za opakowanie

Zalety: szybki, wygodny i bezbolesny sposób na pozbycie się włosków

Wady: włoski odrastają kilku dniach, preparaty mogą podrażnić skórę, niektórym przeszkadza zapach

Depilator elektryczny

Depilacja przy pomocy depilatora polega na wyrywaniu włosków razem z cebulkami. Różne marki stosują różne rozwiązania technologiczne w budowie mechanizmu pęset. Dzięki temu gładkość utrzymuje się do kilku tygodni. Niektóre depilatory mają wbudowane nasadki masujące lub chłodzące , które osłabiają dyskomfort powstały przy usuwaniu włosków. Aby użyć depilatora włoski muszą mieć określoną długość - kilka milimetrów. Depilatorem elektrycznym trudno jest wygolić okolice bikini (to bardzo bolesne) i pachy - do tych celów dostępne są urządzenia z wymienną końcówką. Cena: 200-400 zł Zalety: włoski nie odrastają zbyt szybko, zakupiony depilator służy kilka lat, nie powodują uczuleń, ponieważ koncentruje się na usuwaniu włosa wraz z cebulką a nie przylepia się do otaczającej go skóry Wady: dość bolesny zabieg, nie usuwa wszystkich włosków, pojedyncze wrastają, nie uczula ale skóra często po zabiegu jest podrażniona, przeciwwskazanie - żylaki.

W gabinecie

Wosk

Depilacja woskiem to nic innego jak nałożenie cienkiej warstwy wosku na skórę, przyłożenie paska i następnie oderwania go zdecydowanym ruchem. Włoski wyrywane są wraz niewidoczną częścią rosnącą pod naskórkiem, która wyrasta bezpośrednio z mieszka włosowego tkwiącego głęboko w skórze. Włosy poddane zabiegowi muszą mieć odpowiednią długość, nie mogą być ani zbyt długie ani zbyt krótkie. I tak na kończynach optymalna długość to 6 mm , bikini i pachy ok. 8-10mm , twarz 2-4 mm. Przeciwwskazaniami do depilacji woskiem są: rumień, ropienie, wrzody, łuszczyca, wysypka czy jakiekolwiek zmiany natury alergicznej. Nie możemy depilować skóry także wtedy, gdy pokryta jest siniakami, zadrapaniami lub rankami. Osoby chore na cukrzyce lub mające zaburzenia krzepliwości krwi także nie powinny stosować wosku. Wosk może zaszkodzić także wtedy, gdy masz problemy z pękającymi naczyniami, tendencję do powstawania krwiaków, pajączków lub żylaków. Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry pomiędzy zabiegami. Dotyczy to w szczególności osoby mające problemy z wrastaniem włosów- włos wrasta w naskórek, co może wywołać stan zapalny. Aby temu zapobiec należy regularnie złuszczać naskórek- wykonywać peeling, przeprowadzać masaż szorstką myjką (w kierunku "pod włos"), stosować balsamy zmiękczające i nawilżające skórę.

Cena: 30-150 zł, zależy od depilowanej okolicy

Zalety: jest bardziej skuteczny i wydajny niż zwykłe golenie, włoski usuwa się z niewidoczną częścią rosnącą pod naskórkiem, która wyrasta bezpośrednio z mieszka włosowego, więc zabieg wystarczy zrobić raz w miesiącu. U osób o słabym, jasnym owłosieniu efekt utrzymuje się dłużej.

Wady: to bardzo bolesna metoda, może wywołać nadwrażliwość skóry.

Pasta cukrowa

Kosmetyczka najpierw podgrzewa masę cukrową tak, że jest ona gładka i lejąca się, a następnie stopniowo chłodzi ją do temperatury podobnej do temperatury naszego ciała. W tym momencie masa cukrowa jest ugniatana, jak plastelina. Taką kulkę z masy cukrowej kosmetyczka rozciera na ciele klientki w kierunku "pod włos". Zrywa ją natomiast zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Dzięki temu włoski wychodzą łagodnie, wraz z cebulkami. Pasta cukrowa pozostawia skórę nawilżoną i sprężystą. Zabiegowi towarzyszy mniejszy ból niż depilacji woskiem. Ta metoda zalecana jest do delikatnej i wrażliwej skóry, także z problemami naczyniowymi, które wykluczają stosowanie gorącego wosku. Masa cukrowa jest idealna do okolic bikini oraz pach.

Cena: 70-200 zł

Zalety: skuteczna nawet gdy włoski są bardzo krótkie, usuwa włos wraz z niewidoczną częścią rosnącą pod naskórkiem, nie podrażnia skóry dzięki naturalnym składnikom, nadaje się nawet dla alergików, włoski odrastają po 2-3 tygodniach, stają się jaśniejsze

Wady: choć lekko, jednak boli, zabieg jest droższy niż depilacja woskiem.

Depilacja laserowa

Podczas zabiegu wiązka promieni laserowych wnika około 2mm pod powierzchnię skóry, trwałe niszczy cebulkę włosa. Działa więc tylko powierzchniowo, nie wpływając na funkcje organizmu. Laser emituje łagodną wiązkę promieni, przenikającą przez skórę aż do mieszka włosowego, niszcząc bezpowrotnie cebulkę. Jednak nie wszystkie włosy usuwane są od razu podczas pierwszego zabiegu, co spowodowane jest dwiema fazami, w jakich może znajdować się włos - fazie wzrostu i fazie uśpienia. Podczas depilacji laserowej niszczone są tylko te włosy, które w danej chwili znajdują się w fazie wzrostu. "Uśpione" włoski znajdą się w tej fazie za około 3-4 tygodnie. W związku z tym zabieg ten należy powtórzyć kilka razy w odstępach 6-8 tygodniowych. Laser nadaje się do depilacji różnych obszarów ciała: nóg, rąk, pach, bikini, pleców. Jest metodą bezpieczna, bo nie działa na inne tkanki.

Cena: pachy 250-300 zł, łydki 450-550 zł, uda 500-700 zł, bikini 300-500 zł

Zalety: włoski są usuwane zupełnie i już nie odrastają, ale tylko te pozostające w fazie wzrostu, dlatego zabiegi trzeba powtarzać kilkakrotnie

Wady: to metoda kosztowna, niezbyt skuteczna przy jasnym owłosieniu, zdarzają się poparzenia i blizny.

Więcej o: