Kwas glikolowy w twoim kremie? Składniki pod lupą!

Kwasy owocowe, często określane skrótem AHA są popularnymi składnikami kosmetyków np. kremów do twarzy i peelingów. Wśród nich najpopularniejszy jest kwas glikolowy. Wbrew nazwie nie występuje on w owocach lecz w trzcinie cukrowej. Kto powinien sięgnąć po kosmetyk z kwasem glikolowym?

Czy jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). To skoncentrowany wodny ekstrakt soku trzciny cukrowej. Po raz pierwszy wyciąg z trzciny cukrowej zastosowano w kosmetyce w pierwszej połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Odkryto wówczas, że spośród wszystkich kwasów AHA, glikolowy jest najbardziej aktywny, łatwo i głęboko wnika w skórę. Dzisiaj stosuje się go powszechnie w kosmetyce. Jego stężenie w kosmetykach czy preparatach do zabiegów w salonach waha się od 5 do 70 proc.

Kosmetyki z niskim stężeniem kwasu glikolowego

Najniższe stężenie kwasu - od 5 do 10 proc - stosuje się w kremach i peelingach, które używamy w domu. Są to najczęściej preparaty służące do złuszczania zewnętrznej warstwy rogowej skóry. Kwas glikolowy pobudza fibroblasty w obrębie skóry, a to powoduje zwiększeniem ilości prawidłowo zbudowanego kolagenu. Wchłanianie kwasu w struktury lipidowe powoduje zatrzymanie się wody w warstwie rogowej, i tym samym wzrost stopnia nawilżenia skóry. Inne pozytywne efekty stosowania preparatów z kwasem glikolowym to: gładka skóra, uelastycznienie i ujędrnienie, spłycenie blizn potrądzikowych, redukcja zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, zmniejszenie zmian trądzikowych. Stosowanie kremu lub peelingu z kwasem glikolowym stymuluje wzrost żywych komórek naskórka, normalizuje proces rogowacenia, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje kolor skóry, reguluje prace gruczołów łojowych oraz przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Kosmetyki z niskim stężeniem kwasów AHA mogą stosować osoby z wrażliwą skórą, jednak nie należy używać ich dłużej niż pół roku. Krem z kwasem glikolowym stosuje się raz dziennie przez pierwsze dwa tygodnie, potem dwa razy dziennie. Nakładając krem należy pomijać okolice oczu. Podczas kuracja kwasem glikolowym bardzo ważne jest aby przed wyjściem z domu używać preparatów z filtrem (przynajmniej SPF 15) i unikać opalania.

Wysokie stężenie kwasu glikolowego

Wyższe stężenia kwasu w preparatach kosmetycznych tj. od 30-70 proc. silnie podrażnia dlatego stosuje się je tylko w gabinetach kosmetycznych. Wysoko stężony kwas glikolowy to środek najczęściej polecany w leczeniu blizn potrądzikowych. Kuracja z wysokim stężeniem kwasu glikolowego oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę daje również efekt powierzchniowego peelingu. Kwas złuszcza naskórek i pobudza procesy regeneracji w skórze właściwej.

Kto powinien używać preparatów z kwasem glikolowym?

Kremy z kwasami AHA oraz zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasu glikolowego są wskazane dla osób z suchą skórą, odwodnioną, z pierwszymi oznakami starzenia, z trądzikiem pospolitym, zaburzeniami rogowacenia, nierównomiernym zabarwieniem. Kwasy dobrze działają też w przypadku osób z chorobami skórnymi jak rybia łuska czy łuszczyca.

Przeciwwskazania

Kwas glikolowy jest bezpiecznym składnikiem, jednak nie wszyscy mogą go stosować. Powinny go unikać osoby z alergiami skórnymi, kobiety w ciąży, osoby po zabiegach chirurgicznych na twarzy oraz te stosujące terapię z użyciem witaminy A.

Więcej o: