Zima to najlepszy czas na wykonywanie peelingów chemicznych. Zabiegów tych nie stosuje się późną wiosną i latem. Mimo że podczas peelingu można odczuć dyskomfort to czasami warto cierpieć. Fachowo wykonana chemabrazja rozjaśnia skórę, spłyca zmarszczki, usuwa zmiany potrądzikowe.
Chemabrazja (peeling chemiczny, chemiczna eksfoliacja) to zabieg polegający na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej stosowane substancje to kwasy owocowe AHA (w tym najczęściej kwas glikolowy), kwas trójchlorooctowy i fenol.
Naskórek składa się z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. Stosując peeling chemiczny usuwa się poszczególne warstwy naskórka regulując głębokość złuszczania. Substancje przenikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny, które są składnikami podporowymi skóry.
Peeling chemiczny poleca się osobom w każdym wieku. Głównie w przypadku zmian barwnikowych, blizn, trądziku, uszkodzeń słonecznych, zmarszczek, przy utracie jędrności skóry. Peeling chemiczny stosuje się również w przypadku rozstępów skórnych i przy zaburzeniach rogowacenia.
Efekt w dużej mierze zależy od preparatu, jego stężenia i czasu ekspozycji. Celem peeling chemicznego jest odnowa naskórka oraz skóry. Peeling działa odmładzająco, likwiduje oznaki starzenia się skóry takie jak: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości. Peeling łagodzi również blizny i ślady potrądzikowe.
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego kwalifikuje do zabiegu i zgodnie z oczekiwaniami pacjenta dobiera odpowiedni preparat i jego stężenie. Ważne jest aby tydzień przed peelingiem chemicznym nie stosować na skórze twarzy depilacji, elektrolizy, woskowania, ścierających gąbek, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę. Mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu.
Zanim specjalista położy na skórę odpowiednio dobrany preparat, twarz powinna być oczyszczona z makijażu. Za pomocą specjalnych preparatów odłuszcza się powierzchnie skóry. Okolic oczu i ust zabezpiecza się, najczęściej smarując je wazeliną. Na tak przygotowaną skórę nakłada się kwasy. Mocno stężone preparaty trzyma się na twarzy nie dłużej niż 5 minut. Głęboki peeling chemiczny powinien przeprowadzać lekarz dermatolog, który decyduje ile należy wykonać zabiegów i w jakich odstępach czasowych.
W zależności od rodzaju peelingu, po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, a potem łuszczenie skóry, które utrzymuje się od trzech do siedmiu dni. Po intensywnym peeling z zastosowaniem mocno stężonych preparatów może wystąpić opuchlizna i pęcherzyki wypełnione wodą, które pękają, tworzą strupy, ulegają zbrązowieniu a następnie złuszczeniu. Po zabiegu ważne jest, aby stosować kremy ochronne z filtrem i chronić skórę przed słońcem.
Ceny zbiegów zależą od rodzaju i stężenia preparatów. Zaczynają się od 100 złotych za jeden zabieg. Najdroższy i najsilniejszy peeling nazywany Exoderm Lift (stosowany tylko przy znieczuleniu) kosztuje od 4500 do 5000 zł. Zabieg tego typu jest wykonywany tylko w klinikach i wymaga pozostania w szpitalu przynajmniej jedną dobę.
Nie należy wykonywać peelingów latem, kiedy skóra twarzy jest szczególnie eksponowana na promienie słoneczne. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również alergie skórne, aktywna opryszczka, skłonność do powstawania bliznowców, stan do 2 miesięcy po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy, ciąża, karmienie piersią, rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, które potocznie nazywa się pajączkami naczyniowymi, choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce), podrażnienie lub uszkodzenie skóry, ciężkie postaci trądziku, doustna terapia pochodnymi witaminy A.