W domu czy w gabinecie? Farbowanie włosów

Piękny lśniący kolor to marzenie każdej z nas. Jak to osiągnąć? Farbować w domu, a może w salonie fryzjerskim? Przedstawiamy plusy i minusy farbowania włosów w domu i u fryzjera.

W domu

Koloryzacja włosów w domu jest dość prosta, robiąc wszystko krok po kroku zgodnie z ulotką efekt powinien być zadowalający. Jeśli nigdy wcześniej nie farbowałaś włosów farbą, zrób próbę uczuleniową. Nałóż odrobinę preparatu na skórę, np. w zgięciu łokcia i po kilku minutach spłucz wodą. Jeśli po 48 godzinach nie pojawi się reakcja alergiczna, możesz nakładać farbę na włosy. Na rynku kosmetycznym jest obecnie tyle farb, że można dostać zawrotu głowy chcąc wybrać tą najlepszą. Pierwszy krok to instrukcja. Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Przestrzegaj czasu trzymania mieszanki na głowie. Wśród składników farb są prekursory kolorów, nabierają one właściwego koloru dopiero po określonym czasie. Jeśli zbyt szybko spłuczesz farbę, możesz uzyskać kolor inny niż oczekiwałaś. Przy nakładaniu koloru łatwo pobrudzić skórę. Unikniesz tego, jeśli przed farbowaniem skórę u nasady włosów posmarujesz tłustym kremem. Miej też pod ręką waciki, którymi będziesz mogła usunąć plamy na bieżąco zwykłym tonikiem lub wodą. Postaraj się usunąć je wszystkie, zanim zaschną i wnikną w skórę. Jeśli jednak jakieś przeoczysz, zawsze możesz później zrobić peeling, który usunie plamy. Farbę nakładaj zawsze w rękawiczkach. Paznokcie równie szybko chłoną farbę. Nie wszystkie mieszanki kryją w pełni siwe włosy. Informacje na ten temat zwykle podane są na opakowaniu. Ważne, aby do pielęgnacji włosów farbowanych używać kosmetyków specjalnie do nich przeznaczonych. Nie tylko wzmacniają cebulki, lecz także chronią kolor przed blaknięciem spowodowanym promieniami UV i wypłukiwaniem.

Rodzaje kosmetyków koloryzujących:

Szamponetki - kolor zmywa się po kilku, kilkunastu myciach, nie niszczy włosów, ale też nie zmienia radykalnie koloru

Kremy koloryzujące - są najlepsze do odświeżania koloru, farba schodzi równomiernie i dzięki temu nie ma odrostów, utrzymuje się przez kilka tygodni, ten rodzaj farby niszczy włosy tylko w niewielkim stopniu.

Trwałe farby - zawierają amoniak, przez co bardzo niszczą włosy, są trwałe, przez co trzeba farbować odrosty, dają mocny i żywy kolor

Najczęstsze błędy, które popełniamy podczas koloryzacji w domu:

Nie czytamy ulotek, nie zwracamy uwagi na to, o ile tonów farba rozjaśni nam włosy, farbujemy za każdym razem całe włosy, zamiast same odrosty, kupujemy za małą ilość farby, robimy trwałą bezpośrednio po koloryzacji, przechowujemy otwarte opakowania farby, by użyć jej przy następnym farbowaniu, trzymamy farbę na włosach za długo lub za krótko w stosunku do czasu podanego na opakowaniu.

Zalety: samodzielna koloryzacja w domu ma wiele zalet - oszczędność czasu i pieniędzy, wygoda, koszt farby to ok. 30zł

Wady: kolor nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, farba może zostać nierównomiernie nałożona, kolor nie jest tak trwały jak po wizycie u fryzjera

W salonie

Farbowanie włosów to sztuka wymagająca wiedzy z kilku dziedzin. Jeśli pragniemy radykalnych zmian najlepszą decyzją będzie wizyta w salonie fryzjerskim. Najlepiej udać się do osoby, która potrafi połączyć wiedzę o włosach, doborze i łączeniu kolorów oraz aktualnej modzie. W salonie fryzjerskim nasze włosy zostaną potraktowane specjalnymi odżywkami przedłużającymi kolor i pielęgnującymi. Kiedy chcesz uzyskać pasemka lub inne "efekty specjalne" - tylko wizyta w gabinecie będzie gwarancją powodzenia. Jeśli masz włosy słabe i zniszczone nie eksperymentuj z nimi w domu (jeśli kolor nie wyjdzie taki, jakbyś chciała, będziesz zmuszona powtórzyć zabieg, szkodząc włosom jeszcze bardziej). Fryzjer farbuje sam odrost i dopiero na końcu sczesuje farbę na resztę włosów.

Zalety: profesjonalne kosmetyki, odżywki, fachowe poradnictwo z zakresu koloryzacji

Wady: przede wszystkim cena - ok. 200zł, na zabieg koloryzacji musimy zarezerwować ok. 2 godzin

Gdzie najczęściej farbujesz włosy?
Więcej o: