Liposomy w twoim kremie? Składniki pod lupą

O tym czy krem jest skuteczny decyduje jego skład. Dlatego bardzo ważne jest aby czytać informacje o składnikach mazidła. Kto powinien sięgnąć po krem z liposomami?

Trochę historii

Liposomy często są też nazywane mikrokulkami lipidowymi. Angielski biolog Alec Bangham na początku lat 60-tych odkrył, że niektóre lipidy czyli substancje tłuszczowe w kontakcie z wodą tworzą puste w środku pęcherzyki. Ich ściankę tworzy powłoka zbudowana tak samo jak błona komórkowa. Liposomy zaczęto wykorzystywać w kosmetyce, ponieważ dzięki swojej budowie przenoszą substancje czynne do wnętrza naskórka i ułatwiają ich rozłożenie.

Czym są liposomy?

Polskie Towarzystwo Kosmetologów charakteryzuje liposomy stosowane w kosmetyce w następujący sposób: liposomy są powszechnie stosowane w preparatach do pielęgnacji skóry jako systemy zabezpieczające substancję czynną oraz ze względu na właściwości nawilżające. Są to sferyczne pęcherzyki z wodnym rdzeniem, złożone z fosfolipidów, w których można umieścić hydrofilowe i lipofilowe substancje czynne. W zależności od składu posiadają możliwości penetracji w skórze, przekazując substancję czynną do miejsca docelowego, w którym dochodzi do jej uwolnienia. Dzięki liposomom i ułatwieniu przez nie penetracji wzrosła skuteczność wielu produktów. Pierwszy przeciwzmarszczkowy krem z liposomami powstał w 1986 r. w laboratorum Diora.

W czym pomagają liposomy?

Dzięki temu że liposomy są nośnikami składników aktywnych bez trudu pokonują barierę, jaką dla substancji zawartych w kremie stanowi naskórek. Substancje, które są przenoszone za pomocą liposomów przenikają przez barierę warstwy rogowej w większym stężeniu i wykazują znacznie silniejsze działanie niż te same związki aplikowane w postaci wolnej.

Co jest zamknięte w liposomach?

Najczęściej są to ekstrakty roślinne oraz substancje czynne. Najpopularniejsze z nich:

- Witamin A, B, C, E, koenzym Q10: mają właściwości odżywcze

- kwas hialuronowy: intensywnie nawilża skórę, poprawia jej elastyczność, opóźnia efekty starzenia.

- tlen: poprawia mikrokrążenie

Jakie kosmetyki zawierają liposomy?

Najczęściej liposomy są wykorzystywane w kremach do twarzy na dzień, na noc, przeciwzmarszczkowych, regeneracyjnych oraz w kremach pod oczy. Liposomy mogą zwierać też balsamy do ciała na rozstępy oraz samoopalacze.

Jak stosować preparaty z liposomami?

Zadaniem kosmetyków z liposomami jest przede wszystkim działanie nie na powierzchni skóry, lesz w jej głębszych warstwach. Preparaty tego typu trzeba dobrać do potrzeb skóry. Producenci kosmetyków z liposomami zapewniają, że działanie preparatów ujawnia się szybko. Już po dwóch, trzech dniach stosowania można zauważyć efekty. Po dwutygodniowej kuracji liposomowej należy przerwać codzienną pielęgnację i kosmetyki z liposomami stosować co dwa, trzy dni w celu podtrzymać efekty ich działania.

Dla kogo kremy z liposomami?

Preparaty zawierające liposomy najczęściej są przeznaczone do skóry starzejącej się i dojrzałej. Ważne jest aby kremy liposomowe stosować w formie kuracji, a nie na co dzień. Niewskazane jest używanie tak silnych produktów przez osoby młode, których naskórek ma zdolności do naturalnej regeneracji.

Więcej o: