Oczyszczanie twarzy w domu należy zacząć od dokładnego demakijażu twarzy. Do zmywania najlepiej użyć płynu micelarnego lub mleczka. Istotnym elementem w oczyszczaniu skóry twarzy jest peeling, który usuwa martwy naskórek i odświeża cerę. Możesz przygotować go sama w domu ze składników, które znajdziesz w kuchni.
Peeling z płatków owsianych
Najprostszy sposób przygotowania to: rozdrobnienie płatków i wymieszanie z jogurtem naturalnym. Równie skuteczny będzie peeling, w którym rozdrobnione płatki owsiane połączymy z miodem i sokiem cytryny. Wówczas nie tylko pozbędziemy się martwych komórek naskórka, ale i odżywimy skórę oraz delikatnie rozjaśnimy. Peeling cukrowy
Do dwóch łyżek cukru dolej niewielką ilość wody, pozwalającą na rozprowadzenie cukru na skórze. Masuj cukrem oczyszczoną wcześniej dokładnie skórę twarzy przez 5 minut. Potem zmyj letnią wodą. Zabieg ten, nadaje się też do wykonania na całym ciele. Peeling do twarzy, szyi i dekoltu musi być łagodniejszy niż kosmetyk do reszty ciała. Po złuszczaniu dobrze jest nałożyć na twarz krem lub serum odżywcze. Regularne stosowanie peelingu i maseczek oczyszczających pomogą ci utrzymać czyste pory skóry. Stosuj je tylko wówczas, gdy na skórze nie masz ropnych krostek. Maseczki nakładaj co najmniej dwa razy w tygodniu. Zazwyczaj wystarczy rozprowadzić je na umytej skórze twarzy, a po kilkunastu minutach spłukać letnią wodą. Najlepsze będą te oczyszczające, przeznaczone do cery trądzikowej lub tłustej. Inną domową metodą oczyszczania jest parówka. Para wodna otwiera pory, pobudza krążenie, powoduje wydalanie toksyn i nadmiaru tłuszczu, który jest wytwarzany przez skórę. Parówka to najbardziej skuteczny sposób na oczyszczenie zatkanych porów, pozbycie się trądziku, pryszczy i wągrów. Do gorącej wody dodaj garść ziół. W przypadku oczyszczania najlepsze są: tymianek pospolity, cytryna lub liście mięty pieprzowej. Te zioła niwelują wągry, ściągają rozszerzone pory oraz leczą wypryski. Zamiast ziół do parówki można tez wykorzystać olejki eteryczne. Domowa parówka to najszybszy, domowy sposób na poprawę kondycji cery tłustej. Po jej zastosowaniu z łatwością pozbędziesz się zaskórników i wągrów. Pamiętać o odpowiedniej higienę rąk. Palce powinny być owinięte w chusteczki higieniczne. Usuwamy zalegającą treść poprzez ucisk palcami. Nie należy wyciskać zmian ropnych, gdyż może to przyczynić się do powstania większych zmian zapalnych. Po zakończeniu usuwania zaskórników zaleca się nałożyć maseczkę łagodzącą. Pomoże ukoić skórę oraz zamknąć rozszerzone pory. Polecane są maseczki zawierające zieloną, białą lub koalinową glinkę, wyciągi z arniki lub kwiatu lipy o łagodnym działaniu napinającym i odświeżającym skórę.
Zalety - niewielki koszt zabiegu, nie musisz wychodzić z domu, aby oczyścić skórę twarzy. Wady - niedokładne oczyszczenie
Oczyszczanie twarzy to najczęściej stosowany zabieg w salonie kosmetycznym. Ostatnio rekordy popularności biją dwa zabiegi i są to:
Mikrodermabrazja
Zabieg wykonuje się w gabinetach kosmetycznych wyposażonych w specjalny aparat przystosowany do tego zabiegu. Mikrodermabrazja może trwać od 40 minut do godziny, w zależności od rodzaju skóry i zalecanej głębokości złuszczenia. Przed zabiegiem kosmetyczka zmywa makijaż z twarzy i dezynfekuje skórę. W trakcie zabiegu przykłada się do skóry twarzy specjalną głowicę ścierającą naskórek. Kosmetyczka przesuwa ją po całej złuszczanej powierzchni skóry. Efekt eksfoliacji uzyskuje się poprzez działanie ścierające diamentu lub kryształów korundu oraz zasysanie skóry przez pompę próżniową. Na samym początku zabiegu można odczuwać zassanie, a następnie masowanie i lekkie ścieranie skóry. Jest to zabieg bezbolesny i polega na powolnym, kontrolowanym ścieraniu powierzchni skóry, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Mikrodermabrazja przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy chcą uporać się z trądzikiem, zaskórnikami, przebarwieniami, skazami, niedoborem kolagenu, oznakami zmęczenia, płytkimi zmarszczkami.
Zalety: prawidłowo przeprowadzony zabieg oczyszcza skórę, obkurcza rozszerzone pory, stymuluje naturalny wzrost ilości kolagenu. Skóra po zabiegu staje się gładsza, równiejsza. Poprawia się koloryt, wygładzają się drobne zmarszczki.
Wady: wykonana zbyt słabo i w długich odstępach czasu nie przynosi praktycznie żadnych rezultatów. Zabieg przeprowadzony agresywnie powoduje uszkodzenia skóry np. długotrwałe zaczerwienienia, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Po zbyt intensywnej mikrodermabrazji mogą pojawić się ranki i blizny. Dlatego bardzo ważne jest, aby na zabieg trafić do sprawdzonej i wykwalifikowanej kosmetyczki. Cena: ok. 200zł
To metoda peelingu za pomocą ultradźwięków. Fala ultradźwiękowa w obecności płynu tworzy pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które powiększają się i gwałtownie pękają. Pod wpływem ciepła i podwyższonego ciśnienia dochodzi do bardzo dokładnego i zupełnie bezbolesnego oczyszczania skóry z zalegającej warstwy zrogowaciałego naskórka, toksyn oraz wydzielin gruczołów łojowych. Z peelingu kawitacyjnego mogą korzystać osoby o wrażliwej lub naczynkowej cerze, gdyż nie wymaga on rozgrzewania. To metodę peelingu wykorzystuje się do wielu celów, przede wszystkim w walce z cellulitem, zmarszczkami, do oczyszczania i odświeżania skóry, a także w walce z trądzikiem i bliznami po nim.
Zalety: usuwa przebarwienia naskórkowe, usuwa zanieczyszczenia skóry, dotlenia, przyspiesza mikrokrążenie, uwalnia pory od nadmiaru łoju, bakterii i substancji toksycznych, regeneruje skórę oraz mięśnie mimiczne.
Wady: Zbyt częste czyszczenie skóry może powodować trudno gojące się podrażnienia i nasilać tendencję do tworzenia się nowych krostek, a także pogłębiać blizny potrądzikowe. Cena: od 120-300 zł.