Witamina C w kosmetykach nie tylko dla osób palących

Najczęściej stosowaną w kosmetyce witaminą jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. Jeśli palisz papierosy i przez to twoja cera jest szara, jeśli nie podobają ci się pierwsze zmarszczki na czole, wówczas... sięgnij po kosmetyki z witaminą C.

Witamina C czyli kwas askorbinowy

To witamina, która ma zastosowanie w produkcji kosmetyków, jest też stosowana m.in.: jako składnik peelingu w gabinetach kosmetycznych. Witamina C jest ważna dla urody, chociażby dlatego, że niszczy wolne rodniki i chroni antyoksydanty. Dla przypomnienia: wolne rodniki to cząsteczki które są zdolne do uszkodzenia zdrowych struktur w organizmie. Antyoskydanty natomiast to związki, które likwidują wolne rodniki, lub niwelują efekty ich szkodliwego działania. Witamina C ma również swój udział w tworzeniu kolagenu czyli białka odpowiedzialnego za młody wygląd skóry. Kwas askorbinowy dodawany do kosmetyków rozjaśnia cerę i likwiduje przebarwienia posłoneczne. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach do cery dojrzałej, w kremach ochronnych, rozjaśniających i detoksyfikyjących dla osób palących papierosy. Stężenie witaminy C w kosmetykach jest jednak bardzo małe, bo zaledwie 0,001%. Kwas askorbinowy jest składnikiem peelingów chemicznych.

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z witaminą C?

Przede wszystkim osoby palące, z pierwszymi, płytkimi zmarszczkami, ze zmianami naczyniowymi i z przebarwieniami powstałymi w wyniku nadmiernego opalania. Witamina C odnawia produkcję kolagenu w skórze, dodaje jej elastyczności. Działa na cerę rozjaśniająco, energetyzująco, usuwa plamy i przebarwienia, jest pomocna przy cerze naczyniowej.

Witamina C w kosmetykach

Zbawienne właściwości soku z cytryny były znane już przez kobiety w starożytności. Wówczas nie potrafiono jeszcze stabilizować kwasu askorbinowego (to bardzo nietrwały chemicznie związek), dlatego witamina C utrzymywała się w kosmetykach tylko w momencie ich przyrządzania. Witamina C nie lubi światła ani powietrza, dlatego kosmetyki zawierające witaminę C powinny być przygotowywane w temperaturze poniżej 40 stopni C i bez dostępu tlenu i światła. Dodatkowo kwas askorbinowy - jako witamina nierozpuszczalna w tłuszczach - nie jest w stanie wniknąć w lipidowe struktury naskórka. Coraz częściej witaminę C stosuje się w postaci mikronizowanej (rozdrobnionej), zamkniętej w liposomach o których pisaliśmy w tekście "Liposomy w twoim kremie: składniki pod lupą" .

Witamina C w peelingu

Od niedawna kwas askorbinowy jest stosowany również jako składnik peelingów. Zabieg z zastosowaniem witaminy C najczęściej nazywa się EasyPeel. Stosowany na całym ciele likwiduje rozstępy i ujędrnia skórę. W odpowiednim stężeniu witamina C jest również stosowana jako jeden ze składników peelingu do twarzy. Zabieg z zastosowaniem kwasu askorbinowego regeneruje cerę po opalaniu. Jednak głównym zadaniem peelingu z witaminą C jest regeneracja i odświeżenie skóry. To zabieg dobry dla osób palących czy tych z poszarzałym naskórkiem. Peeling z zastosowaniem kwasu askorbinowego i cytrynowego polecany jest dla osób w każdym wieku. W przypadku młodych osób, jako kuracja regenerująca, w przypadku osób starszych, jako zabieg odmładzający i rozświetlający. Podczas zabiegu kosmetyczka najpierw nakłada na twarz roztwór kwasów, a po kilku minutach maskę, której zadaniem jest wspomaganie działania kwasów. Po dwóch, trzech dniach po zabiegu dochodzi do ściągnięcia i złuszczenia naskórka. Warto jednak pocierpić, bo skóra po peelingu rzeczywiście staje się gładsza, przestaje być ziemista i matowa. Ważne aby po zabiegu nie opalać się.

Więcej o: