schudnij

Jadasz w ciągłym pośpiechu, a miedzy posiłkami sięgasz po słodycze? Niestety to prosta droga do otyłości. Zmień swoje nawyki, a kilogramy same zaczną spadać.

Zbyt szybko i w stresie

Codzienne obowiązki, szybki współczesny styl życia sprawia, że nie mamy czasu na spokojny posiłek. Jemy szybko i byle jak. Zdaniem ekspertów przy zbyt szybkim jedzeniu żołądek nie nadąża z przesyłaniem sygnałów do mózgu, informacja o sytości nadchodzi w związku z tym za późno. Dlatego ci, którzy jedzą za szybko, jedzą za dużo. Poważnym zagrożeniem dla naszej sylwetki są także fast-foody. Specjaliści krytykują "szybkie jedzenie" za to, że zawiera zbyt dużo białka i soli, a za mało błonnika. Napoje są przesłodzone. Staraj się zatem jeść regularnie oraz zadbaj o to, by talerzu znajdowały się zróżnicowane produkty.

Podjadanie

Chcesz oduczyć się podjadania oraz mieć poczucie sytości na dłużej? Staraj się, aby każdy posiłek był bogaty we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Przekąskami między posiłkami obciążasz swój żołądek, który nie nadąża trawić nowych porcji pokarmu. Jeśli nie zjesz pożywnego pełnowartościowego śniadania, omijasz posiłki, a poziom cukru we krwi ciągle się waha, to powoduje napady łakomstwa. Wprowadź do swojego dziennego menu kilka zmian. Optymalna dla zdrowia kombinacja składników odżywczych nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności. Mały batonik nie wygląda groźnie, ale jego kaloryczność już tak. Zastanów się, jakimi zdrowymi odpowiednikami możesz go zastąpić. Jeśli będziesz miała ochotę na coś słodkiego, sięgnij po smakołyki z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Spróbuj zastąpić kaloryczne batoniki warzywami czy owocami (owoce jadaj ze skórką, gdyż jest w niej dużo błonnika). Wybieraj częściej: ciastka owsiane, suszone morele, śliwki, chrupki kukurydziane, gorzka czekolada zamiast mlecznej czy biszkopty.

Niejedzenie śniadania

Osoby, które nie jedzą śniadań myślą, że w ten sposób uda im się ograniczyć dzienną liczbę kalorii. Nie ma nic bardziej mylnego. Pierwsze śniadanie powinno być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia. Pełnowartościowe śniadanie dostarczy nam energii, która nie zostanie odłożona w postaci tkanki tłuszczowej. We wczesnych godzinach rannych, organizm wykazuje największe zapotrzebowanie na składniki energetyczne i odżywcze. Naukowcy sprawdzili, że rozpoczęcie dnia od śniadania przyspiesza działanie metabolizmu już od rana. Osoby, które omijają śniadanie, znaczenie więcej jedzą na obiad. Jak wiadomo obiady należą często do ciężkostrawnych posiłków, składających się nawet z dwóch dań. Nasz żołądek znacznie gorzej sobie z nim radzi podczas trawienia, a spożyte kalorie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Pułapka light

Lekkie przekąski to pułapka dietetyczna, łatwo i o wiele więcej znajduje się wtedy na naszym talerzu. Kiedy wiemy, że coś jest mniej tuczące, przestajemy kontrolować ile tego zjadamy. Obniżenie zawartości tłuszczu czy cukrów ma wpływ na pogorszenie smaku, często także wiąże się ze zmianą konsystencji produktu. Lekkie produkty są częściej bardziej przetworzone, nafaszerowane konserwantami i pozbawione substancji odżywczych. Odchudzone produkty nie mogą stać się podstawą zdrowego żywienia. Sprawdzaj na opakowaniu zawartość tłuszczu, kalorii i substancji odżywczych. Okazuje się, że np. gorzka czekolada ma podobną liczbę kalorii, co droższa (i niestety mniej zdrowa) z dopiskiem lihgt. Jeśli chcesz schudnąć, jedz naturalnie niskokaloryczne i niskotłuszczowe produkty, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, ryby. Nie zapomnij także o ruchu. Odtłuszczone mleczne produkty nie tylko zatrzymują wchłanianie witamin A, D, E, K może również powodować fermentację w jelitach i inne niestrawności. W szczególności uważać należy na produkty bez cukru. Cukier zastępowany jest słodzikami, sztucznie wytworzonymi substancjami słodzącymi np. aspartamem.

Picie w trakcie posiłku

Picie podczas posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych oraz zaburza procesy trawienne. Ten nawyk prowadzi do powstawania gazów, wzdęć i zaparć. Najlepszym sposobem aby przyzwyczaić się do braku płynów w czasie posiłku (gdy odczuwamy suchość w ustach) jest przepłukiwanie ust. Unikanie picia płynów podczas jedzenia ma dobrą stronę dla osób z nadwagą. Podczas "suchego" jedzenia zjemy mniej, a przez to dostarczymy organizmowi mniej kalorii.

Czy między posiłkami sięgasz po przekąski?
Więcej o: