Kawa w kosmetyce

O kilku lat mała czarna robi furorę w kosmetyce. Wszystko to dzięki przyjemnemu aromatowi oraz właściwościom leczniczym.

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je ugotowane z dodatkiem masła i soli. W XIII lub XIV wieku przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu. Prawdopodobnie właśnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. Z odkryciem kawy wiążą się dwie legendy. Pierwsza przypisuje związane z tym zasługi sufiemu Shaikh ash-Shadhilemu. Podczas podróży po Afryce spotkał stado kóz, które wydawały mu się niezwykle pobudzone. Spróbował zjadanych przez nie owoców i odkrył, że również na niego działają one pobudzająco. Druga, bardzo podobna historia jako odkrywcę podaje etiopskiego pasterza o imieniu Kaldi. Kawa działa pobudzająco, orzeźwiająco, przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa sprawność myślenia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy. Nazwa kawy pochodzi od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffe. W Polsce pojawiła się po bitwie pod Wiedniem w 1683 w formie tureckiej. Właściwości kawy wykorzystywane są od lat w medycynie, w kuchni i kosmetyce. O jej właściwościach terapeutycznych pisali pod koniec XVII wieku francuscy lekarze.

Dzięki wysokiej zawartości kofeiny oraz przyjemnemu zapachowi kawa znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej wyciąg z kawy stosowany jest w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Kawa ma zbawienne działanie na naszą skórę. Poprawia jej krążenie oraz ujędrnia. Rozbija również nagromadzoną tkankę tłuszczową, a to sprawia, że skutecznie likwiduje cellulitis. Ziarna kawy bogate są w związki polifenolowe, z których najważniejszy to kwas chlorogenowy. Kwas ten ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, chroni białka i lipidy naszej skóry raz zapobiega uszkodzeniom DNA zachodzącym pod wpływem światła słonecznego. Kosmetyki na bazie kawy przeciwdziałają oznakom starzenia, a skórze zmęczonej przywracają zdrowy wygląd. Wyciąg z kawy dodawany jest również do kremów i żeli pod oczy. Kofeina pomaga zlikwidować obrzęki, ma też zbawienny wpływ na cienie pod oczami. Pomaga też zwalczać i wygładzać zmarszczki, które już zdążyły się pojawić. Kawa zawiera substancje, które sprzyjają relaksacji, odprężają i wprawiają w dobry nastrój. Współczesna kosmetyka wykorzystuje te właściwości, używając kawy w aromaterapii. Antycellulitowe i wyszczuplające zabiegi z wykorzystaniem kawy są już stałą ofertą w salonach kosmetycznych. Peelingi, masaże i maski kawowe dotleniają skórę i zapobiegają utracie elastyczności, oczyszczają z toksyn, stymulują spalanie tkanki tłuszczowej, a także zmniejszają napięcie mięśni i odprężają.

Zobacz wideo

Peeling antycellulitowy - działa wygładzająco, ujędrniająco. Możesz go stosować zarówno na twarz, jak i całe ciało. Jak przygotować? Pół szklanki kawy zalej wrzątkiem i zaparz. Użyj sitka do oddzielenia fusów, wymieszaj je w miseczce z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek lub żelem pod prysznic. Doznania wzmocnisz, gdy dodasz szczyptę cynamonu. Peeling nakładaj na zwilżoną skórę i masuj kilka minut. Po takim masażu możesz zastosować kosmetyki antycellulitowe, lepiej się wtedy wchłaniają.

Maseczka kawowa - poprawia mikrokrążenie w tkankach, sprawiając, że cara staje się świeża i promienieje blaskiem. Do tego kawa jest również skutecznym filtrem przeciw szkodliwemu promieniowaniu UV. Jak przygotować maseczkę? 2 łyżeczki kawy zmieszaj z 2 łyżeczkami kakao, do suchych składników dodaj śmietanę, aby powstała papka. Maseczkę nałóż na twarz, po 15 minutach spłucz letnią wodą.

Więcej o: