Rozszerzone naczynka pojawiają się z wielu powodów. Mogą to być predyspozycje rodzinne, kruche naczynia, zaburzenia hormonalne występujące np. podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Bardzo często w przypadku kobiet pękające naczynka to efekt działania estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych. Naczynka pękają na nogach również powodu długotrwałego stresu, złej diety (alkohol, kawa, gorące i ostre potrawy), nadwagi, siedzącego trybu życia lub pracy na stojąco. Noszenie wysokich obcasów, częste wizyty w solarium i gorące kąpiele również nie sprzyjają naczyniom.
Przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek zabiegu kosmetycznym konieczna jest wizyta u lekarza. To chirurg naczyniowy zdecyduje czy i jaki zabieg można wykonać w celu pozbycia się rozszerzonych naczynek. Bardzo często przed zabiegiem należy też wykonać badania przepływu w naczyniach żylnych (tzw. badanie dopplerowskie). W przypadku kiedy wykryje się problemy w prawidłowym funkcjonowaniu układu żylnego może być wskazanie do zabiegu operacyjnego. Jeśli badania nie wykażą zmian w układzie żylnym, wówczas można podjąć decyzję o zabiegu zamykania naczynek na kończynach.
Pajączków na nogach można się pozbyć za pomocą dwóch zabiegów. Pierwszy z nich to skleroterapia. Zabieg polega na wstrzykiwaniu igłą substancji która wywołuje uszkodzenie komórek wyściełających wnętrze naczynia krwionośnego. Za pierwszym razem efekty są mało widoczne dlatego zabieg należy powtarzać kilka razy. Po zabiegu powstają niewielkie siniaki, które znikają po paru dniach. Zdarza się, że pomimo zabiegów, naczynka otwierają się ponownie. Istnieje również niebezpieczeństwo powstawania małych krwiaków, przebarwień. Efekty skleroterapii utrzymują się od kilku miesięcy do kilku lat. Od niedawna popularna jest również skleroterapia piankowa Tessariego. To metoda polegająca na wstrzyknięciu do naczyń leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki. Postać preparatu powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i zakleja tylko wybrane naczynia. Cena jednego zabiegu zaczyna się od 300 zł.
Drugi popularny zabieg to zamykanie popękanych naczynek laserem. Laser powinien być odpowiednio dobrany, ważna jest długość fali i moc. Energia świetlna emitowana z lasera pochłaniana jest przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę. W ten sposób niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego, które po jakimś czasie samoczynnie jest usuwane z organizmu. Laseroterapię najlepiej wykonywać w serii (minimum 5 wizyt, jeden zabieg kosztuje od 100 zł) i jesienią. Bardzo często zabieg laserem wykonuje się po wcześniejszym zabiegu skleroterapii. Efekty są bardzo dobre, jednak po zabiegu nie wolno opalać się, warto nosić rajstopy o ustalonym przez lekarza ucisku. Bardzo ważne jest, aby zabieg laserem, jak i skleroterapii wykonywał specjalista z dużym doświadczeniem.