Fotoodmładzania (ang. photorejuvenation) to zabieg dla osób, których skóra wykazuje oznaki starzenia się np.: rozszerzone pory, zmiany naczyniowe na twarzy, przebarwienia. Zabieg redukuje plamy barwnikowe, piegi, jest skuteczny w przypadku osób cierpiących na trądzik różowaty. Światło stosowane podczas zabiegu reaktywuje tkanki skóry, skraca i przebudowuje włókna kolagenowe, stymuluje aktywność komórkową. Dzięki temu zmarszczki ulegają wygładzeniu, wyraźnie zmniejszają się rozszerzone pory. Po fotoodmładzaniu skóra staje się gładka i naprężona. Zabiegi fotoodmładzania mogą być stosowane w każdym wieku, również u osób młodych z pierwszymi oznakami posłonecznego starzenia się skóry. Zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga przygotowań. Nie mogą korzystać z fotoodmładzania osoby z opaloną skórą i przyjmujące leki zwiększające wrażliwość skóry na światło. Przeciwwskazaniem jest też ciąża, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, schorzenia endokrynologiczne, bielactwo, łuszczyca. 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować z alkoholu.
Podczas zabiegu naświetla się skórę twarzy intensywnym pulsującym światłem (ang. Intense Pulse Light). Światło o niskiej gęstości energii rozgrzewa skórę. To powoduje, że skracają się i przebudowują włókna kolagenowe, skóra zostaje pobudzana do produkcji nowych włókien. W przypadku zmian naczyniowych, przebarwień, plam starczych stosuje się specjalne aplikatory zabiegowe do terapii tych schorzeń. Reakcją po naświetlaniu plam i przebarwień jest ich brązowienie. Plamy stają się ciemniejsze, a następnie, po 10-12 dniach ulegają złuszczeniu. Zmiany naczyniowe po zabiegu stają się bardziej wypukłe i zaczerwienione, następnie rozjaśniają się, aż do całkowitego zblednięcia.
Zabieg fotoodmładzania zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem, to specjalista ocenia czy zmiany można usunąć, wyjaśnia istotę zabiegu oraz jego korzyści i możliwości. Gabinety wykonujące fotoodmładzanie są wyposażone w specjalne urządzenia, których obsługą powinny zajmować się tylko przeszkolone osoby. Zabieg trwa od 5 minut (usunięcie małego przebarwienia) do godziny (fotoodmładzanie całej twarzy). Przed zabiegiem skórę smaruje się żelem do USG, następnie naświetla. Podczas zabiegu można odczuwać pieczenie, skóry nie znieczula się kremem, bo osłabia efekt naświetlania. Po zabiegu na twarz nakłada się krem kolagenowym. Kilka dni po fotoodmładzaniu nie wolno się malować, opalać w solarium, należy unikać sauny i wysiłku fizycznego. Bardzo ważne jest aby zarówno przed zabiegiem, jak i po, stosować kremy z wysokim filtrem i nie używać toników na bazie alkoholu. Zabieg fotoodmładzania można również stosować na skórę dłoni i dekolt.
Jeden zabieg rzadko daje pożądany efekty. Widocznych zmian na lepsze można spodziewać się dopiero po trzech lub pięciu zabiegach.
Naświetlanie pojedynczej zmiany kosztuje 100 zł, zabieg na całą twarz - 1000 zł.
Fotostarzenie to złożony i długofalowy proces. Nikt go nie uniknie, jednak możemy go opóźnić i przyhamować. Zabieg fotoodmładzania przyniesie efekty, jednak nie zatrzyma procesu starzenia się skóry.