Peptydy w twoim kremie. Składniki pod lupą

Peptydy to m.in. składnik kosmetyków, głównie odmładzających kremów do twarzy dla skóry tracącej jędrność. Czy peptydy mogą być równie skuteczna jak zabiegi z użyciem botoksu?

Co to są peptydy?

To białka naśladujące działanie toksyny botulinowej. Podobnie do botoksu, peptydy wpływają na pracę włókien kurczliwych. Młode komórki rozprężają się po skurczu do pierwotnych kształtów, starsze tracą tę umiejętność. Peptydy rozluźniają je i zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych poprzez niwelowanie napięcia mięśni.

Na czym polega ich działanie?

Maleńkie cząsteczki peptydów czyli aminokwasów wnikają głęboko w skórę i pobudzają ją do produkcji włókien odpowiedzialnych za napięcie i gładkość skóry.

Dla kogo?

Kosmetyki z peptydami powinny używać osoby, których skóra zaczyna tracić jędrność. Krem z peptydami warto nakładać na okolice ust ponieważ skóra w tych okolicach twarzy starzeje się najszybciej. Peptydy, drobne łańcuszki aminokwasów, pomagają walczyć z procesem starzenia. Łańcuchy zawierające zrównoważoną liczbę tłuszczu i wody to lipo peptydy, które penetrują głębsze warstwy skóry odnawiając struktury elastyny i kolagenu. Na tej podstawie kremy z peptydami walczą ze zmarszczkami i naturalną utratą jędrności.

O kosmetykach z peptydami

Kosmetyki z peptydami zaliczane są do kosmeceutyków, czyli produktów o działaniu z pogranicza kosmetologii i farmakologii. Peptydy kosmetyczne stymulują naturalne procesy fizjologiczne w skórze, są aktywne w niewielkich stężeniach i spełniają światowe wymagania stawiane komponentom kosmetycznym, takie jak doskonała czystość chemiczna i mikrobiologiczna oraz gwarantowana stabilność. Dodatkową zaletą jest mały rozmiar cząsteczek, co ułatwia peptydom pokonywanie barier skórnych. Pierwszy drogeryjny krem przeciwzmarszczkowy z peptydami pojawił się w 2005 roku i wyprodukowała go francuska firma.

Krem czy serum?

W drogeriach znajdziesz zarówno kremy z peptydami, jak i preparaty typu serum. Pamiętaj, że serum ma mocniejsze działanie od kremu. Po serum sięgamy kiedy skóra potrzebuje natychmiastowego wzmocnienia. Serum rzadko zawiera filtry UV dlatego najczęściej jest to kosmetyk stosowany pod krem lub na noc. Profilaktycznie kosmetyk należy używać raz w tygodniu. Jeśli stosujemy serum jako kurację, wówczas używamy go codziennie np. przez tydzień.

Jakie wybrać peptydy?

Wybierając krem czy serum z peptydami warto zwrócić uwagę na to co producent kosmetyku rozumie pod nazwą peptydy. Na rynku możesz znaleźć kosmetyki z tzw. polipeptydami. Ich głównym działaniem jest wzmocnienie płaszcza ochronnego skóry i zapobieganie działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeśli w składzie kremu znajdują się lipo peptydy, wówczas ich zadaniem jest głębsza penetracja warstwy skóry, odnawianie struktury elastyny i kolagenu. Po lipo peptydy powinny sięgnąć osoby nieco starsze. Najmocniejsze, dostępne na rynku kosmetyki z peptydami, to te, w których składzie znajdziesz peptydy GABA (kwas gamma-aminobutrydowy). Tego typu kosmetyki działają na mięśnie mimiczne twarzy, pomagając je rozluźnić.

Zobacz wideo

Kompleksy gwiazd

Więcej o: