Pojawiają się już w okresie dojrzewania, w ciąży, w efekcie zmian hormonalnych lub nagłego przyrostu wagi. Rozstępy powstają kiedy organizm produkuje zwiększoną ilość kortyzolu. To hormon produkowany w ciąży, w czasie tycia i podczas dojrzewania. Koryzol gromadzi się we krwi w zbyt dużych ilościach i zaczyna upośledzać funkcjonowanie fibroblastów: komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Kiedy włókna kolagenu są wytwarzane przez uszkodzone fibroblasty, stają się słabe i kruche. Podczas mocnego rozciągania się skóry, które ma miejsce np. w przypadku gwałtownych wahań wagi, zamiast rozciągać się - pękają. Tak powstają rozstępy. Czasami w momencie ich tworzenia się skóra swędzi lub piecze. Najczęściej jednak rozstępy powstają, a my tego fizycznie nie odczuwamy. U kobiet rozstępy pojawiają się zazwyczaj na biodrach, udach i piersiach. Mężczyznom pojawiają się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej na tzw. boczkach, w przypadku panów intensywnie trenujących na siłowni także w obszarze obręczy barkowej.
Właściwie nie ma możliwości całkowitego pozbycia się szpecących pęknięć na skórze. Można jednak je próbować usunąć za pomocą lasera. Pierwszy skuteczny laser od usuwania rozstępów powstał w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament d/s Leków i Żywności (FDA) udzielił firmie Palomar certyfikatu dla laserowych zabiegów frakcyjnych do usuwania rozstępów. Uznano że zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Dzięki urządzeniu do leczenia rozstępów, lekarze i salony kosmetyczne pozyskały narzędzie do walki z rozstępami. Po zabiegu laserowego usuwania rozstępów wygląd rozstępów poprawia się w zakresie 50-75 proc. Zadaniem lasera jest minimalizowanie nieestetycznego wyglądu rozstępów. Dodatkowo aplikator laserowy poprawia koloryt skóry w miejscach występowania rozstępów.
Najważniejszym zadaniem aplikatora laserowego jest dostarczanie impulsów w postaci precyzyjnych mikrowiązek, tworząc w naskórku i skórze właściwej głębokie, wąskie kolumny skoagulowanej tkanki. Następnie inicjowany jest proces naturalnej regeneracji, dzięki czemu następuje wytworzenie nowej, zdrowej tkanki, która wypełnia kolumny uszkodzone przez koagulację. Co ważne pod wpływem działania lasera następuje produkcja nowego kolagenu.
W celu korekcji rozstępów, a także i blizn najczęściej wykorzystuje się światło lasera Nd -Yag, Lasera Diodowego , IPL RF. Dzięki odpowiedniej energii emitowanej przez laser dochodzi do odparowania pewnej grubości korygowanej blizny oraz do takiego jej podgrzania, aby doszło do ponownego jej modelowania. Światło IPL RF wyrównuje kolorystykę korygowanego rozstępu. Elementem zabiegu jest również masaż metodą endermologie, który działa wspomagająco w procesie regeneracyjnym. Zabiegi korekcji blizn i rozstępów są ambulatoryjnymi procedurami wykonywanymi przez lekarzy, podczas których nie używa się igieł. Zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym.
Po zabiegu nie można opalać leczonej powierzchni przez miesiąc gdyż może to spowodować zwiększenie ryzyka powstania zmian kolorystycznych skóry. Aby nie doszło do infekcji skóry po zabiegu lekarza powinien zalecić stosowanie chemioterapeutyków. Ich zadaniem jest zwalczanie rozwoju drubnoustrojów w organiźmie.
Rzadko się to zdarza, ale istnieje ryzyko, że po laserowym zabiegu usuwania rozstępów może wystąpić czasowa hyperpigmentacja: zwiększenie nasycenia kolorystycznego plam. Powstałe zmiany barwnikowe są najczęściej czasowe i znikają w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. Zdarza się że po zabiegu pojawiają się siniaki. Powinny ustąpić po dwóch tygodniach.
Po zabiegu rozstępy nie znikają całkowicie, ale zostają wygładzone. Skóra staje się gładsza, poprawia się jej napięcie. Zabieg nie wymaga też wyłączenia się z codziennego funkcjonowania. Po zabiegu można wracać do pracy i innych codziennych czynności.
Cena zabiegu zależy od miejsca poddanego działaniom laserów. Ceny wahają się w granicach: biodra 700 - 1000 PLN, brzuch 1100 - 1500, dół podkolanowy 300 - 450, łydki 500 - 700, piersi 800 - 1200, pośladki 1000 - 1300, ramiona 500 - 800, uda 1000 - 1400.