Zanim zostaniesz królową plaży

Przygotowania do letniego wypoczynku i wakacji nad morzem zaczynamy już teraz. Kosmetyki z filtrami, samoopalacze i dobrze dobrana dieta sprawią, że twoja skóra jeszcze przed urlopem nabierze złocistego koloru.

Najważniejsze: kosmetyki w filtrem UV

Jeszcze przed urlopem powinnyśmy sięgnąć po ochronne kosmetyki. Kremy z filtrami dobieramy do fototypu czyli wrażliwości skóry na słońce. Faktor powinien być tym wyższy im jaśniejsza skóra. Jasnowłose osoby o niebieskich oczach i jasnej karnacji powinny rozpocząć przygodę ze słońcem od balsamów z wysokim filtrem SPF o stopniu ochrony przynajmniej 30 lub 25. Co kilka dni można zmniejszać faktor o 5 jednostek. Osoby o jasnej karnacji nie powinny używać niższego faktora niż 15. Szatynki z piwnymi oczami z delikatnie śniadą karnacją mogą rozpocząć opalanie od kosmetyków z filtrem 15. Po kilku dniach opalania, kiedy skóra oswoi się ze słońcem szatynki mogą sięgnąć po krem z niższym faktorem 10, a nawet 5. Kobiety o południowym typie urody czyli brunetki z ciemną karnacją mogą od początku stosować krem z niskim faktorem 10. Najważniejsze jest aby stopniowo zmniejszać faktor i od początku chronić skórę przed promieniami słońca, które w nadmiarze, mogą być szkodliwe. W przypadku kosmetyków do twarzy, faktor powinien być zawsze wysoki, nawet 50. Nadmiar słońca przyspiesza powstawanie zmarszczek. Ładny kolor opalenizny lepiej zafundować sobie za pomocą samoopalaczy do twarzy.

Dieta dla karnacji

Nie tylko z zewnątrz, ale również od środka można zadbać o skórę i o to, aby miała złocisty i zdrowy kolor. Na początek warto zadbać o to, aby w diecie znalazły się produkty zawierające tyrozynę. To substancja chroniąca skórę, najczęściej występuje w produktach mlecznych i mięsie. Tyrozyna jest niezbędna do produkcji melaniny, barwnika produkowanego pod wpływem promieniowania, który broni dostępu szkodliwemu promieniowaniu UV-B do głębszych warstw organizmu. Jeśli np. korzystasz z solarium nie żałuj sobie mięsa oraz produktów z mleka i jaj. Ciemniejszy odcień skóry zagwarantuje ?ß-karoten. Nadaje skórze złocisty odcień. Warto sięgać po pomarańczowe warzywa i owoce: marchew, dynię, brzoskwinie i morele. Zawarty w nich ß-karoten odkłada się w komórkach tłuszczowych znajdujących się pod skórą, i nadaje skórze kolor lekkiej opalenizny. Chcąc osiągnąć widoczne fekty kuracji ß-karotenem musi trwać ona dość długo bo około kilku tygodni.

Samoopalacze

Jeśli nie potrafisz doczekać się naturalnej opalenizny sięgnij po samoopalacze. Na rynku znajdziesz szeroką ofertę samoopalaczy do twarzy i ciała. Wśród balsamów samoopalających możesz wybrać te do jasnej lub ciemnej karnacji. Po ich użyciu i równomiernym rozprowadzeniu skóra natychmiastowo nabiera złocistego koloru.

O sztuce nakładania samoopalacza pisaliśmy w poradniku Sztuka Samoopalania

Retro piękności

Więcej o: