Zabieg jest polecany dla osób mających problemy z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej np. w okolicach bioder, ud, brzucha, pośladków, ramion. Tylko osoby zdrowe i pełnoletnie mogą poddać się zabiegowi.
W dużym uproszczeniu to modelowanie kształtów ciała i pozbycie się zbędnego tłuszczu przy pomocy ultradźwięków, które rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych, ułatwiając tym samym liposukcję.
Liposukcja ultradźwiękowa jest dostępna na rynku dopiero do kilku lat. Metoda powstała wraz w wynalezieniem specjalnego urządzenia do wykonywania zabiegu. Liposukcja ultradźwiękowa różni się od tradycyjnej liposukcji tym, że nie narusza integralności skóry. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, jedynym skutkiem ubocznym są powstałe po zabiegu siniaki. Podczas zabiegu na komórki tłuszczowe działa ultradźwiękowa kawitacja. Jej celem jest rozbicie komórek tłuszczowych i przekształcenie ich w emulsję. Ultradźwięki oddziałują na błonę komórkową komórek tłuszczowych, powodując jej uszkodzenie. Komórki zaczynają się kurczyć, wibracja ultradźwiękowa prowadzi do rozbicia komórek tłuszczu, to redukuje ich ilość. Poza rozbijaniem tkanki tłuszczowej następuje drenaż limfatyczny i wzmocnienie elastyczności skóry. Promieniowanie podczerwone powoduje wzrost temperatury w tkankach, a co za tym idzie - szybszy metabolizm. Uwolniony z tkanki tłuszcz i toksyny są usuwane z ciała poprzez gruczoły potowe oraz układ limfatyczny i naczyniowy. Wszystkie produkty zabiegu docierają do wątroby, gdzie komórki tłuszczowe ulęgają identycznej przemianie jak tłuszcz pochodzący z pokarmów. Z uwagi iż zabieg przebiega zgodnie z naturalnym sposobem wydalania metabolitów, w trakcje sesji trwającej od 1,5 do 3 godzin, usunięte może być nie więcej niż 500 ml tłuszczu. Liposukcja ultradźwiękowa pozwala usunąć nadmiar tłuszczu z obszarów bioder, pośladków, ud, pleców, ramion, talii. Chcąc uzyskać lepsze efekty zabieg często przeprowadzany jest w połączeniu z innymi technikami przyczyniającymi się do usuwania złogów tłuszczu i nadmiaru płynów (np. masaże, drenaż limfatyczny).
Na pełny efekt zabiegu trzeba czekać około miesiąca. Po tym czasie wszystkie zniszczone ultradźwiękiem tkanki tłuszczowe zostaną wyeliminowane z organizmu. Zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny, nie wymaga rekonwalescencji jak np. po zabiegu chirurgicznym.
Chcąc uniknąć gromadzenia się tkanki tłuszczowej w miejscach jej usunięcia należy przestrzegać zasad zdrowej diety. Ważne jest aby ograniczać węglowodany: cukry, produkty mączne. Lekką dietę należy łączyć z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami.
Przeciwwskazaniem do zabiegu liposukcji ultradźwiękowej jest najczęściej: ciąża i karmienie piersią, choroby przewlekłe narządów wewnętrznych, zmiany na skórze: wysypki, rany, blizny, słaba krzepliwość krwi, choroby nowotworowe, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, choroby endokrynologiczne (np. otyłość), przyjmowanie leków hormonalnych. Pacjent musi być też pełnoletni.
Liposukcji ultradźwiękowej nie stosuje się do znacznego zmniejszenia masy ciała pacjenta, jest to metoda redukująca złogi tłuszczu i cellulit oraz pomagająca korygować kształty ciała. Liposukcji ultradźwiękowej nie należy traktować jako formy leczenia nadwagi.
Każdy obszar ciała (np. ramiona, brzuch, plecy, pośladki, łydki, uda) to wydatek rzędu 400 zł za jeden zabieg.