Ekspozycja na słońce i szkodliwe promienie UV - podobnie jest dla skóry - nie jest obojętna dla włosów. Latem pływamy w morzy czy w basenie, moczymy włosy, a sól i chlor podrażniają skórę głowy i sprawiają, że reakcje chemiczne wewnątrz włosów przebiegają bardziej intensywnie. Woda spłukuje też hydrolipidową powłoczkę ochronną, przez co promienie słoneczne działają mocniej i uruchamiają reakcję utleniania. Powstają wolne rodniki, które uszkadzają wewnętrzną strukturę włosów, niszczą wiązania między łańcuchami keratynowymi. To proces podobny do rozjaśniania włosów w salonie. Chcąc zadbać o włosy latem warto nosić kapelusze czy parasole słoneczne. Dotyczy to i blondynek i brunetek. W drogerii można też znaleźć kosmetyki do włosów z tzw. linii słonecznej (środki do stylizacji, odżywki), które zawierają takie same filtry jak kremy.
Łysienie dotyka prawie 20 proc. dorosłych kobiet. Łysienie androgeniczne to najczęściej spotykany rodzaj łysienia u kobiet - 2 na 3 przypadki. Łysienie androgeniczne objawia się znacznym osłabieniem włosów. Może się ono zacząć w fazie dorastania, jednak do 40. roku życia nie jest bardzo nasilone. Kobiety, tak samo jak i mężczyźni, u których zdiagnozowano łysienie androgeniczne wykazują zwiększona wrażliwość na hormon o nazwie dihydrotestosteron (DHT), który wyzwala immunologiczny proces niszczący cebulki włosowe. Geny odpowiedzialne za łysienie androgeniczne to geny dominujące, które można odziedziczyć zarówno od ojca, jak i od matki. Na szczęście łysienie genetyczne nie musi być wyrokiem. Obecnie na rynku istnieją inhibitory blokujące geny powodujące łysienie. Zazwyczaj są to środki oparte o zmniejszanie poziomu dihydrotestosteronu w organizmie, a hormon ten jest główną przyczyną łysienia.
Zdrowe i lśniące włosy to dar od natury, ale również efekt dobrze skomponowanej diety. Co powinno się znaleźć w diecie dla włosów? Przede wszystkim cystyna, która wpływa na wzrost włosów. Znajdziesz ją w żółtkach jaj, płatkach owsianych, otrębach pszennych. Cynk wpływa na gospodarkę witaminową witaminy A, a witamina ta ma znaczący wpływ na proces keratynizacji włosów. Długotrwały niedobór cynku powoduje zahamowanie wzrostu, później przerzedzanie się włosów, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Cynk naturalnie odkłada się we włosach i przy jego braku włosy stają się słabsze. Cynk znajdziesz m.in.: w produktach z pełnego zboża, ryżu naturalnym, pszenicy, jęczmieniu, serach żółtych, orzechach włoskich, ostrygach, jajkach, sezamie, soczewicy, kokosie, migdałach, kukurydzy, sezamie, ziarnach słonecznika, grzybach, groszku, orzechach nerkowca. Jeśli chcesz mieć błyszczące włosy zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się proteiny, żelazo. Szpinak, łosoś zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, marchewka, orzechy włoskie to produkty, które spowodują, że włosy będą błyszczące. Pamiętaj, że odchudzanie się i niskokaloryczna dieta bardzo często osłabia włosy i powoduje, że przestają rosnąć.
Codzienne używanie prostownicy i suszarki zniszczy włosy i będą się nadawały tylko do obcięcia. Niestety każda prostownica niszczy włosy. Nawet jeżeli kupisz najdroższą i najlepszą to nie unikniesz łamiących się włosów. Jak zadbać o zniszczone włosy? Unikaj nie tylko prostownicy i zbyt częstego suszenie włosów suszarką, ale także mycia w chlorowanej i gorącej wodzie. Przed nałożeniem szamponu bezpośrednio na skórę głowy rozcieńcz go niewielką ilością wody. Duże stężenie detergentów może wysuszyć i tak już słabe włosy. Myjąc głowę, zastosuj delikatny masaż. Po myciu nałóż nawilżającą i regenerującą włosy maskę. Unikaj suszenia włosów suszarką, ciepłe powietrze działa negatywnie na włosy. Kiedy musisz użyć suszarki, pamiętaj o tym, aby strumień powietrza nie był gorący, a samo źródło nawiewu znajdowało się w odległości przynajmniej 25 cm od głowy.
To normalne, 90 proc. włosów rośnie, a 10 proc. odpoczywa. To powoduje, że po kilku miesiącach odpoczynku włosy wypadają, a na ich miejsce rosną nowe. Jeśli jednak wydaje ci się, że dziennie tracisz więcej niż 100 włosów to warto zastanowić się co może być przyczyną. Stres, hormony, zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja to najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Skuteczną metodą walki z wypadającymi włosami jest zastosowanie odpowiednich koktajli z odżywczych substancji. Salony kosmetyczne oferują zabieg mezoterapii. Ta dość kosztowna kuracja polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy odżywczych substancji, które poprawiają mikrokrążenie. Mezoterapia skóry głowy to profilaktyka przeciwko wypadaniu włosów, dodatkowo zabieg stymuluje ich odrastanie. W celu uzyskania najlepszego efektu zaleca się wykonanie serii 4-8 zabiegów.