Balon żołądkowy: hit czy kit?

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, ze ponad miliard ludzi na całym świecie dotkniętych jest nadwagą, z czego co najmniej 300 milionów poważną nadwagą lub wręcz otyłością. Odchudzanie z wykorzystaniem balonu żołądkowego to jedna z metod pozbycia się kilogramów. Czy skuteczna?

Pozbyć się otyłości

Ocenia się że u 115 milionów osób cierpiących na otyłość występują poważne problemy medyczne, włącznie z cukrzycą, chorobami serca, udarem, rakiem i nadciśnieniem. Ten potencjalnie zagrażający życiu stan organizmu można poprawić dzięki zmniejszeniu masy ciała. Odchudzanie z wykorzystaniem balonu żołądkowego to jedna z inwazyjnych metod pozbycia się zagrażających zdrowiu kilogramów. Odchudzanie z balonikiem żołądkowym ma za zadanie pomóc zmienić ciało i styl życia.

Dla kogo balonik żołądkowy?

Początkowo implantowano balonik do żołądków osób z olbrzymią otyłością celem przygotowania ich do innych zabiegów chirurgicznych. Szybko jednak zaobserwowano wysoką skuteczność tej metody, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka powikłań ogólnych oraz żołądkowych, z którymi trzeba się liczyć w przypadku interwencji chirurgicznej. Rezultat osiągnięty bez konieczności operacji, był tak dobry, że zaczęto stosować tę metodę jako leczenie zasadnicze, zarówno dla otyłości jak i u osób z mniejszą nadwagą. Metoda balonu żołądkowego okazała się skuteczna również dla grupy pacjentów z niższą otyłością, u których wcześniej stosowane diety i leki nie przyniosły spodziewanych efektów. Metoda odchudzania balonem żołądkowych najczęściej jest zalecane osobom z ze wskaźnikiem BMI w granicach 30-35 i niższym, oraz o BMI 35-40.

Na czym polega zabieg?

Odchudzanie z programem BIB polega na implantacji balonika żołądkowego. To zabiegiem nieoperacyjny, trwający około 20-30 minut, wykonywanym pod kontrolą anestezjologa, w krótkim znieczuleniu dożylnym, po premedykacji. Pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Do żołądka wprowadza się specjalną sondę z balonikiem, który po wypełnieniu solą fizjologiczną, pozostaje w żołądku. Zabieg implantacji wykonuje się pod kontrolą specjalnej kamery endoskopowej. Jest on w pełni odwracalny - w każdej chwili balonik można usunąć. Po krótkim, jednodniowym pobycie w klinice pacjenci wracają do domu, z indywidualnie przygotowanymi zaleceniami, programem leczenia oraz terminarzem wizyt kontrolnych. Po 6 miesiącach balon powinien być endoskopowo usunięty z żołądka, w podobny sposób jak przy implantacji.

Możliwe skutki uboczne

W pierwszych tygodniach po założeniu balonu mogą wystąpić nieprzyjemne objawy związane z tym że żołądek zanim się przyzwyczai próbuje pozbyć się ciała obcego ze środka, wydziela więcej soków aby go strawić. Mogą pojawić się wymioty i ogólny dyskomfort. Jeżeli te objawy nie ustaną konieczne może być usunięcie balonu. Podczas tego pierwszego gwałtownego okresu balon może pęknąć. Pęknięcie balonu nie powinno być jednak groźne dla pacjenta. W większości przypadków pacjent jednak może nie zauważyć pęknięcia balonu, dlatego lekarze dodają do roztworu wypełniającego balon niebieski barwnik. Gdy zawartość balonu wydostaje się z niego, wtedy mocz pacjenta zmienia kolor na niebiesko-zielony. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem.

Zalety balonika

Balon żołądkowy BIB jest narzędziem pozwalającym na wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania. Polegają one na ilościowym i jakościowym ograniczeniu spożywanych posiłków i unikaniu w diecie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Motywuje do zmiany dotychczasowego trybu życia i nabrania nowych przyzwyczajeń żywieniowych, które nie tylko pomogą skutecznie schudnąć, ale także bez wielkich wyrzeczeń utrzymać właściwą masę ciała.

O czy trzeba wiedzieć

Przez całe sześć miesięcy, kiedy balon jest umieszczony w żołądku należy przestrzegać ścisłej diety. Samo umieszczenie balonu nie odchudza, jego zadaniem jest ułatwienie stosowania diety, balon wypełnia część żołądka, pomaga jeść mniej. Niestety, zdarza się, że pacjenci bez motywacji i ci, którzy nie przestrzegają diety i zaleceń lekarza nie chudną podczas kuracji. Zastosowanie balonu ma szanse powodzenia, tylko wtedy kiedy pacjent przestrzega diety. Balon nie jest refundowany przez NFZ, tą metodę trzeba opłacić samemu, koszt to około 7000 zł.

Perfekcyjne figury gwiazd

Więcej o: