Opalanie natryskowe (ang. aibrush tanning) jest polecane dla osób, które nie mogą opalać się na słońcu i solarium. Z opalania natryskowego mogą korzystać osoby chore na raka skóry, kobiety w ciąży. Opalanie natryskowe jest polecane również dla osób mających przeciwwskazania do opalania tradycyjnego w wyniku wytwarzania melaniny. Każdy, kto woli chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, a lubi złoty odcień opalenizny, powinien wybrać opalanie natryskowe.
Zanim wybierzesz się na zabieg, zrób w domu depilację i peeling całego ciała, nie smaruj się balsamem, skóra powinna być sucha. Dzięki temu opalenizna będzie równomierna. Ważne jest, aby przed zabiegiem nie używać perfum i nie malować się. Na zabieg idź w ciemnych i luźnych ubraniach. W gabinecie wybierzesz odpowiedni do swojej karnacji odcień preparatu. Zbyt ciemny kolor będzie wyglądał nienaturalnie. Rozpylany na skórę preparat brązujący zawiera substancje odżywcze, nie wywołuje reakcji alergicznych.
w Polsce najpopularniejsze jest opalanie za pomocą maszyny airbrush. Opalania trwa około 30 minut. Kosmetyczna za pomocą specjalnego urządzenie, popularnie zwanego airbrush rozpyla preparat, który ma postać delikatnej mgiełki. Płyn opalający rozprowadza się warstwowo, aż do momentu uzyskania satysfakcjonującego koloru skóry. Złocisty, opalony kolor jest wynikiem reakcji chemicznej z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka. Efekt widoczny jest od razu, jednak substancja opalająca utrwala się około 12 godzin, dlatego ważne jest, aby po zabiegu nie kąpać się. Po opalaniu natryskowym nie zaleca się peelingów i depilacji.
Kolor powinien utrzymać się na skórze około tygodnia, jednak panie korzystające z opalania natryskowego twierdzą, że już po 5 dniach nie widać efektów. Kolor zanika bowiem stopniowo w trakcie naturalnego procesu łuszczenia naskórka. Zdarza się, że kolor "schodzi" nierównomiernie i wówczas powstają plamy. Zaleca się, aby po zabiegu natłuszczać skórę i stosować balsamy lekko brązujące. Dużą zaletą zabiegu jest to, że nie uszkadza naskórka, nie niszczy komórek skóry promieniowaniem UV.
W zależności od gabinetu i miasta opalanie natryskowe kosztuje od 80 do 150 złotych. Opalanie twarzy i dekoltu to kosztu do 50 do 80 zł.