Urlop bez miesiączki

Do niedawna była zmorą naszych urlopów. Dopadała nas w najmniej oczekiwanym momencie. Dzisiaj za pomocą nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej możesz przesunąć jej termin.

Miesiączką mogą manipulować kobiety, które przyjmują antykoncepcyjne pigułki hormonalne. Szczególnie te jednofazowe, które w swoim składzie posiadają stałą dawkę estrogenu oraz progesterony. O możliwości strerowania cyklem informują ulotki dołączone do pigułek antykoncepcyjnych. Przyjmując je przez trzy tygodnie bez siedmiodniowej przerwy ("pack to pack" - opakowanie po opakowaniu), możesz przesunąć krwawienie o kilka tygodni. W przypadku tabletek dwufazowych sprawa jest bardziej skomplikowana. Zażywa się wtedy tabletki z nowego opakowania, które przeznaczone są wyłącznie na ostatnią fazę miesięcznego cyklu. Taką ingerencję najlepiej jednak skonsultować z ginekologiem. A co z kobietami, które przyklejają plastry antykoncepcyjne? Standardowo przykleja się jeden plaster na tydzień, po czym zastępuje się go kolejnym, a po 21 dniach jest przerwa na miesiączkę. W tym przypadku wymienia się plasterki co 7 dni, bez żadnej przerwy.

Za i przeciw

Przesuwając krwawienie możemy cieszyć się nieskrępowanym życiem seksualnym podczas wakacji, większym komfortem higieny podczas podróży oraz swobodą ruchu. Wyeliminowanie miesiączki jest też w niektórych przypadkach (szczególnie schorzeniach) wskazane. Do nich należą np. problemy hematologiczne, niektóre schorzenia neurologiczne, choroby zakaźne przenoszone z krwią, niektóre schorzenia ginekologiczne jak np. PMS, bolesne miesiączkowanie, przygotowanie przedoperacyjne przed zabiegami, zaburzenia rozwoju umysłowego. Ginekolodzy nie polecają aby z krwawień rezygnowały kobiety, które mają bardzo skąpe miesiączki. Śluzówka macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy i stan ten może ulec pogorszeniu. Zatrzymywania miesiączek nie zaleca się też kobietom bardzo młodym i tym, co do których zachodzi obawa, że mogą mieć kłopoty z płodnością. Niestety przesuwanie miesiączki ma też swoje wady. U wielu kobiet pomimo stosowania tabletek występują nieregularne plamienia lub krótkotrwałe krwawienia w przebiegu cyklu, a czasem odczuwalny spadek libido. Eliminując regularne krwawienie trudniej rozpoznać wystąpienie ewentualnej ciąży.

Jeśli nie chcesz przesuwać?

A jeśli nie chcesz przesuwać? Twoje wakacje też mogą być udane. Musisz tylko dobrze się do nich odpowiednio przygotować. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem o czekających cię wakacyjnych wyzwaniach. Poproś lekarza o recepty na potrzebne leki. Koniecznie wrzuć do walizki: środki przeciwbólowe, tampony (dzięki nim będziesz mogła czuć się swobodnie na plaży czy na basenie, grać w siatkówkę, a nawet pływać), chusteczki do higieny intymnej (idealne do odświeżania się podczas podróży). Już na kilka dni przed miesiączką postaraj się ograniczyć lub wykluczyć z diety: słodkości, napoje alkoholowe, sól i produkty w nią bogate - potrawy wysoko przetworzone, produkty w proszku, peklowane mięsa, kiszone ogórki, ostre przyprawy, słodycze, dania ciężkostrawne. Wystrzegaj się warzyw wzdymających, np. kapusty i grochu. Ogranicz do minimum ilość wypijanych filiżanek mocnej kawy i herbaty, które to wypłukują magnez, potas i wapń, a więc minerały, które likwidują skurcze macicy i stany napięcia.

Zobacz wideo

Perfekcyjne figury gwiazd

Więcej o: